| Numeexistent5 a întrebat:

Care e amenda daca dau sida la alti oameni?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta este infractiune si se pedepseste cu inchisoarea, conform Codului penal, citez:
"ART. 354.Transmiterea sindromului imunodeficitar dobândit
  (1) Transmiterea, prin orice mijloace, a sindromului imunodeficitar dobândit - SIDA - de către o persoană care ştie că suferă de această boală se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 10 ani.
  (2) Transmiterea, prin orice mijloace, a sindromului imunodeficitar dobândit - SIDA - de către o altă persoană decât cea prevăzută în alin. (1) se pedepseşte cu închisoarea de la 5 la 12 ani.
  (3) Dacă prin faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) s-a produs moartea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 7 la 15 ani.
  (4) Când fapta prevăzută în alin. (2) a fost săvârşită din culpă, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani, iar dacă a cauzat moartea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
  (5) Tentativa la infracţiunile prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) se pedepseşte."

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Închisoare.