| borsec a întrebat:

Ce ai face daca ai fi primul-ministru al Romaniei? Ce ai schimba?

430 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As ieftini mancarea si serviciile la 50% si as elimina urgent toate taxele fara rost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As ieftini mancarea si serviciile cu 50% si as elimina urgent toate taxele fara rost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa nu fim putin realisti, ce nu au reusit altii din 89' nu reusesc eu in 10 zile, si totusi poate ca i-as da afara pe toti din Parlament. As chema la interviuri oameni mai capabili de ceva, ca la mine nu merge cu spaga si pana la urma mai bine mai putini decat atatia profitori. Si probabil ca dupa 1 iunie as fi mai mult decat prim-ministru ca doar eu i-am ales nu? tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-as da pe toti afara, si as porni de la zero cu organizarea si conducerea tari!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca as fi prim-ministru in primele 5 minute imi prezentam demisia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As schimba tot ce este rau in bineeeee! nu mai suport regulile astea noi! sunt destul de mica(12 ani)dar totusi o prietena mi-a spus ca in Canada se traieste normal si calumea! nu ca in romania

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

România anilor 2009 este asa de rãvãsitã, încât un prim-ministru va avea multe de fãcut; prea multe.
1.- Inventarierea "la rece" a surselor si resurselor interne;
2.- Renuntarea la credite externe si înghetarea celor aflate în derulare;
3.- Renuntarea la "privatizarea" unitãtilor economice, indiferent de profilul lor;
4.- Restabilirea climatului legislativ. Abrogarea actelor normative interpretabile si/sau partinice. Limitarea aparatului administrativ la strictul-strict necesar. Dezvoltarea si fortificarea sectorului economic/productiv al statului, ca sursã principalã de venit la bugetul de stat, ceea ce va atrage dupã sine relaxarea fiscalitãtii. Denuntarea Tratatului de aderare la NATO, întrucât singurul dusman al României este însusi românul care va distruge, în cele din urmã propria tarã, asa cum a distrus propria economie nationalã. Denuntarea tratatului de aderare la UE care a atras dupã sine distrugerea economiei nationale, cu precãdere sectorul productiv, întrucât UE are nevoie de piatã de desfacere a propriilor lor produse, nu de concurentã pe piata productivã (Unde este ARO, Schela de extractie petrolierã, rulmentii de la Bârlad, etc?).
5.- Structurarea legislatiei pe interesele economice ale României, nu ale asa-zisilor "parteneri" din UE sau de aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand as modifica Constitutia, iar in al doilea si al treilea rand, as lucra exclusiv in slujba oamenilor si as face in asa fel incat in Romania sa primeze respectul, disciplina si seriozitatea!

Doamne Ajuta!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As face in asa fel incat sa nu ma gandesc numai la mine ca alti ca poate uni traiesc numai in puf si alti nau nici ce sa manance.As transforma tara asta de nimic intr-o tara buna pentru toti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca as fi primul ministru al romaniei as avea cam multe de schimbat.in primul rand le-as face o viata mai frumoasa copiilor, as organiza spectacole mai multe, gala de film in romania, fiind un om de afaceri as incerca sa ne extindem cat mai mult in strainatate.as face tot posibilul ca un om de rand de aici sa obtina un salariu gen metoda englezeasca.multe campinguri, rezervatii, parcuri de distractii nu case in mijlocul parcului, m-as lupta pentru materia noastra prima si dezvoltarea poporului roman

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As schimba viata pe care o traim adica totii pensionarii care a muncit si are o pensie decent sa fie pensionat iar tineretu sa munceasca sa nu steie ca avem putere de munca e pacat ca tineretu sa nu aiba de lucru mai ales ca sintem cu rostu nostru si pe deasupra mai avem si cite un copil sau doi eu asa as face ""pensionarii sa steie acasa si sa primeasca o pensie iar tineretu cu putere de munca sa munceasca""

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu daca as fi un prim ministru as face multe schimbari.pai as schimba ca avem salari de 2 bani cei care iau multi sa ia mai putin sa fim toti egali.nu unu ia 100 mil si noi luam 20-30 mil este o diferenta de bani.as mai schimba economia sai ajutam pe cei saraci si asi face multe schimbari daca vreti raspunsuri va rog sa ma contactati pe nr de mobil:0768707932

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As micsora tva-ul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nustiu nu vreau sa mint dar cred ca asi schimba ceva cum ar fi tot ce e legat de invatamant adica sa nu mai fie atata harababura, masi ocupa si de siguranta populatiei, asi incerca sa gasesc o solutie pentru cei plecati in afara sa vina sa munceasca la ei in tara dar si pentru cei ce sunt in tara in fine nu stiu cred ca asi face multe parerea mea daca si avea si oameni sa ma sustina...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, daca asi fi primul-ministru al Romaniei, asi face in asa fel incat toata lumea sa fie multumita de salarii, de economie.Asi promova talentele din Romania, pentru a putea duce mai departe numele acestei tari minunate. Din punctul meu de vedere, al unui copil de 14 ani, un prim-ministru poate face multe lucruri in folosul tarii, mai ales autostrazile. Daca asi fi primul-ministru, asi face in asa fel incat romanii sa nu simta criza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand toate persoanele cele care sunt acum in conducerea Romaniei, in al doilea rand legile impotriva hotilor, criminalilor, in al treilea rand as infiinta politia animalelor, si as lua masuri impotriva patronilor care isi bat joc de angajati... dupa atatea studii superioare m-am saturat sa isi bata joc de mine altii cu 2 clase, prefer sa plec din nou din tara asta .pentru. ca nu am sansa sa ajung priministru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As incerca sa determin guvernul sa investeasca si in cercetarea romaneasca...domeniu lasat sa moara, domeniu cu un mare potential, avand in vedere capacitatile intelectuale ale elevilor....vezi cazul NASA care a premiat mai multi elevi de liceu din Vianu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As pune in valoare agricultura Romaniei, ca sa nu mai importam din alte tari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asi incpe cu curatenia cum se face normal, de sus in jos. As face curatenie de la cei mai mari sefii si pina la ultimul subordonat ia-si schimba dar pe toti si as pune in functi numai oameni capabili.As ocupa toate functiile de sefii si chiar de subordonati numai prin,, CONCURS nu prin PRPUNERI'' de cunostinte sau relati,, FARA SPAGA''. Atunci toti cei care sunt in functi acum o vor lua-o de la zero, sa se inscrie in concurs pentru.respectivul domeniu sa se vada ca au cunostinta legala [diplome] valabil si pentru NOII doritori si atunci concursul pentru. fiecare functie separat cum ar fi fiecare functie fiecare produs. Sa se inceapa curatenia de sus, adica; De la justitie, M.A.Interne,finante si toti cum ar fi curtea de conturi... si sa coborim cu toata mizeria in jos. DAR PAREREA MEA ESTE CA INCA NU SA[ NASCUT ] ACEL OM PT.ROMANIA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca as mari pensia pentru batrani, si habar n-am... dar sincer nu mi-as dori!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmmmm ce as face eu? thinking as schimba legile astea in primul rand...sunt cam multe. si majoritatea is facute exact pentru hoti... talhari... si rapeni de astia... in al doilea rand... as face mai multa` reclama` si oferte. la locurile turistice din tara noastra`... k sunt foarte multe. si foarte frumoase... si nu investeste nimeni in ele putin ca sa` arate mai bine. si va` zic eu... k ar "creste" foarte repede ROMANIA. si ar ajunge si ea... acolo undeva sus... dar nimeni nu se gandeste la asta... de asta este si criza... pentru ca toti cei din parlament si toti politicienii si cei cu legile... uita` de aceasta` tara` si... isi baga` la ei in buzunare... cat mai multi banutzi... dar dumnezeu e sus. si nu bate cu parul. el e cu faptele... de asta sunt atatia politicieni. [si cum se mai zic].prin inkisori... si in al treilea rand. as interzice coruptia asta... cu spagile... si mitele... si as da posibilitatea la oamenii de rand ca sa` aibe si ei un loc de munca` cu un salar minimum pe economie. happy... as face multe si as mai zice dar ma` cam dor degetele de la scris...hee hee tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As schimba discriminarea romilor fata de romani.
Toate concursurile de la televizor s-ar anula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Las da protectie in primul rind copiilor sraziiii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca as pute fi primul-ministru al romaniei? As schimba fff multe:in camine as da o suma de banii pentru ar ajunge, as face strazile, as darama blocuriel care nu mai tin, as creste alocatile pentru copii...as face ffff multe dar trebuie sa fie si bani pentru a face multe lucruri...subsemnata Nagat Georgiana Cristina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I primul rind modul de organizare al institutilor prea nu pot face una un ps fara cealalta un pic scuturati birocratii de sus ca sa ii scuture pe aia de jos si apoi aia dejos sa scuture bine muncitorii ca mai puna mina si pe munca sasamd etc reitroducerea pedepselor mai serioase

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, as face totul pentru tinerii acestei tari! as face totul pentru a putea sa-si permita fiecare o locuinta, si aici ma refer la acei tineri care nu sunt favorizati deloc de sistem! adica..., ma intelegeti! eu sunt una dintre acesti amarati! nici pensionarii nu i-as marginaliza, dar le-as face o pensie decenta sa poata trai linistiti! iar pe bogatasii acestei tari, care nu-si pot justifica averea le-as confisca-o! asta e parerea mea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parlamentul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca as fi primul ministru al Romaniei...as da o zi pe luna cate o ciocalata fiecarui cetatean roman, indiferent de varsta si as interzice coca-cola.