| AvalohAlyn a întrebat:

Daca ai fi presedinte sau prim ministru care e primul lucru care l-ai schimba in Romania?

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Sunt multe de spus aici.
Aş începe aici prin cele mai importante lucruri.
Oricum preşedintele are doar funcţii de reprezentare iar prim ministrului funcţie de execuţie adică executivă. Ministerele sunt cele care condiuce activitatea în domeniul de resort.
Acest sistem trebuie să funcţioneze,, ca pe roate" în baza unor legi.
Ce ar trebuie de schimbat în România.
În primul rând reducerea substaenţială a sărăciei. Vrea CIoloş să facă el ceva dar va fi greu. Este o ruşine mare ca judeţul Vaslui să fie cel mai sărac din Europa.
Sistemul educaţional. Vorbind despre sistemul educaţional aş spune aici câteva idei.
Ar fi bine să facem studii de fezabilitate, dacă dorim să tot schimbăm legea educaţiei să încercăm să o adaptăm condiţiilor şi necesităţilor din România. Nu e bine să faci,, un terci" şi să te lauzi că faci reforme. Este un lucru îmbucurător că preiei o reformă din altă ţară şi o adaptezi, dar totuşi. Educaţia se vrea a fi un sistem performant. Mentalitatea nu se poate schimba singură, ci doar prin educaţie, şi cei 7 ani de acasă. De ce vă miraţi că în Moldova situaţia stă aşa de prost în mediu lrural. Pentru că nici interesul mare în a pompa bani în această zonă nu prea există. Discuţia poate continua, emult de elucidat.
Sănătatea. Sistemul sanitar aşa precar cum este în România trebuie restartat sau creat unul de la 0. Este abject când te gândeşti că în spitalele din provincie se întâmplă atâtea şi atâtea şi nimănui nu îi pasă de frică că îşi pierde locul de muncă sau mai şti ue uce vari motive. Prin urmare un sistem sănătos trebuei clădit cu pasiune şi foarte mulţi bani de la 0.
Creşterea salariilor masiv în toate domeniile.
Siguranţa locului de muncă trebuie să existe şi să persiste aşa cum era în regimul apus. Aşa blamat cum a fost, totuşi a fost un regim în care toţi aveau de muncă şi majoritatea casele lor proprii.
România zilelor noastre aş asemui-o cu un,, capitalism sălbatic"
Un alt aspect important este cel al corupţiei generalizate în toate nivelurile care trebuie eradicată cât mai repede cu putinţă.
Spălarea imaginii României la nivelul Uniunii Europene este şi aceasta o prioritate.
Atragerea de investitori străini trebuie să fie o întâietate pentru Guvern. Investiţii străine stabile în România vor genera în mod cert locuri de muncă stabile şi sigure.
Să nu uităm şi de autostrăzi şi căi ferate. Suntem de râsul Europei ca număr de km de autostrăzi.
Poate nu ştiaţi că România era pe locul 1 în Europa de est înainte de 1989 ca număr de km de cale ferată, dar degeaba dacă aceasta se degradează în mod constant şi nu există fonduri pentru a reabilitata tronsoanele de cale ferată. Dar asta este o altă mâncare de peşte care trebuie dezăbtută seperat probabil într-un alt subiect.
România are nevoie să redevină un stat puternic. Trebuie până la urmă ca instituţiile de stat să deblocheze posturi pentru a fi libere pentru toţi cei care doresc să candideze şi nu doar,, pe pile" neacademic vorbind.

26 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu as schimba nimic. Nu vreau sa fiu eu cel care o distruge happy

| evelinna01 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pe bune? Nu ai vrea sa scapi de vrabiutele negre? laughing)

| DoarBogdan a răspuns (pentru evelinna01):

Eh. Trecem cu vederea laughing
Dar tu?

| evelinna01 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eu-s mai rasista asa, recunosc whistling

| DoarBogdan a răspuns (pentru evelinna01):

M-ai prins. Nu imi plac maslinele. Nu ma executa laughing

| evelinna01 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Maslinele rolling on the floor)))) buna asta

| DoarBogdan a răspuns (pentru evelinna01):

Decat pe pizza happy

| evelinna01 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nici macar no talking

| DoarBogdan a răspuns (pentru evelinna01):

Pai si unde mai e farmecul -_-
Sper sa nu faci asa si la deserturi big grin

| evelinna01 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu fac, nu fac laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru evelinna01):

Ti-ai castigat o bere happy

| evelinna01 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Mersi, mersi, cand o primesc? laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru evelinna01):

Ma suni cand vrei sa iesi laughing

| evelinna01 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ok big grin 0726666666 ziceai ca-i nr tau, da? laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru evelinna01):

0766 074 748 big grin

| evelinna01 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ah, nu l-am ghicit.

| DoarBogdan a răspuns (pentru evelinna01):

Pe aproape...

| syd2 a răspuns:

In primul rand as impune un regim totalitar, de tipul lui Ion Antonescu.
2. As restructura sistemul politic
3. As reforma economia INTEGRAL.

| deeeaqq a răspuns:

1.Salarii mai mari.
2. Fără şcoală.
Mă votezi?

| DoarBogdan a răspuns (pentru deeeaqq):

Daca spuneai asta acum un an da happy

| deeeaqq a răspuns (pentru DoarBogdan):

Scuze, prea târziu. :'(

| DoarBogdan a răspuns (pentru deeeaqq):

Te tin eu minte laughing

| GolopențaAdrian a răspuns:

In primul rand asi mari salarile pana la cat s-ar putea, as concedia toti hotii din parlament, guvern palatul.In al doilea rand asi incerca sa reduc preturile sa tai TVA-ul si sa fac un gen SUA

| Aberdeen a răspuns:

Învățământul școlar.

| IAmTheLegendary a răspuns:

Scoala, sa se invete mai bine si profesorii sa nu se lase dusi de rugamintil e noastre. Mai ales cand te roaga asa frumos ceva gen "haideti doamna, va rog frumos promit ca sunt cuminte va rog" cel putin la scoala mea asa se face.

| TheWomanCat a răspuns:

As mari salariile,as oferi mai multe locuri de munca,as face scoala mai severa, as incerca sa aduc mai multi straini(in special doctori) in Romania, as taia din preturi, plus de asta i-as da afara pe toti cei care va calomiaza tara sau cel putin sa ii conving sa se schimbe.Dar cel mai important sa bag latina in orele de scoala, educatia se***** ca tinerii de aici sa invete care e diferenta dintre bine si rau si sa se practice mai multa istorie.