| LanguageMaster a întrebat:

Ce este o clauză nescrisă?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de clauza nescrisa ci de o clauza scrisa dar care, fiind contrara legii, este considerata nescrisa si nu produce nici un efect juridic.
Nu se poate vorbi de clauza nescrisa (care nu este scrisa in contract) ar fi o contradictie sa te referi la ceva ce nu este prevazut.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt clauze contractuale care contravin normelor legale, iar Codul Civil le numeste expres. Efectul e ca nu vor exista in realitatea contractuala. Spre exemplu, in cazul nulitatii din codul civil, efectele sunt, in principiu aceleasi, desi e o micuta controversa in legatura cu asta.
To sum up, clauza respectiva e ca si cand nu ar exista si nu vei fi tinut de forta obligatorie a contractului in ceea ce o priveste.