| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Ce inseamna tara de lume a intaia, a doua si a treia?

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Tarile din lumea intai sunt cele mai dezvoltate, iar cele din lumea a treia cele mai sarace.

| sierra1 a răspuns:

Cele trei sunt termeni (geo)politici care desemnează cu aproximație
- „lumea întâi", formată din țările dezvoltate, democratice și capitaliste
- lumea a doua, țările socialiste și comuniste care gravitează în jurul (fostei) Uniunii Sovietice.
- lumea a treia, țările în curs de dezvoltare sau slab dezvoltate

https://ro.wikipedia.org/......ea_a_treia

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Intelesul oficial este urmatorul:
-Tarile de lumea intai sunt tarile aliate cu SUA in timpul Razboiului Rece.
-Tarile de lumea a doua (printre care se numara Romania) reprezinta tarile aliate cu URSS (Rusia) in timpul Razboiului Rece.
-Tarile de lumea a treia sunt cele care nu au fost aliate nici cu USA, nici cu URSS.

Insa actual au capatat un alt inteles:
-Lumea intai=Tari dezvoltate
-Lumea a doua=Tari in curs de dezvoltare
-Lumea a treia=Tari subdezvoltate