| AC4S4 a întrebat:

Ce parere aveti de Ilie Bolojan, primarul Oradei si de decizia acestuia de a candida pentru presedintia CJ Bihor? Ce exprima reactia PSD?
aici reactia: https://www.ebihoreanul.ro/......58094.html

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa mine este o decizie buna, poate face mai multe pentru judet, asa cum a facut si pentru Oradea.
Si este normal din punctul de vedere al PSD sa reactioneze asa, le este foarte frica de castigarea CJ de catre Bolojan, aceasta va duce si la pierderea unor locuri de conducere la nivel judetean.

53 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Jupan de provincie. Ce imbecili, cand psd are baroni in 50%din județe si fav ce vrea curu lor. Doar ii doare ca in vest lumea e nai educata nu pot castiga nimic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Nervemore asta e prea cretin ca sa fie adevarat. Adica orasul ala e un fel de Venetie a Romaniei, o spun toate video blogurile posibile ale strainilor care au vizitat, ratingurile de pe Google Maps, Travel Advisor, parerile romanilor de pe orice site posibil, si el vine ca a platit marketing cica. CIT DE IMBECIL POATE SA FIE UN OM, CIT?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Jegul ala sinistru de pesedeu ar trebui omorit cu pietre. Bolojan a facut in 12 ani cit nu a fost in stare pesedeul sa faca NICAIERI in 30. Bolojan e cel mai performant primar de oras mare. Ii face de rusine pe toti mizerabilii din orice alt partid, poate cu exceptia lui Boc, desi Clujul e o mizerie urbanistica din unele puncte de vedere. Eu sper sa ajunga Bolojan cit de curand MACAR ministru la un minister care conteaza in privinta dezvoltarii, cum ar fi cel al transporturilor.

| LoveSleep a răspuns:

Oradea e o mizerie de oras. Pana cand o sa reuseasca Bolojan sa faca ceva ok din el, tot "no binie no" auzi la cules de capsuni in Spania.
Btw, sa ma anuntati si pe mine cand salariu mediu trece de 2500lei net, ca sa pot sa scandez "bravo Bolojan".

| Salontanul a răspuns (pentru LoveSleep):

Ai fost macar in Oradea? Ai vazut ce s-a construit acolo? Poti face diferenta intre Oradea si oricare alt oras. A fost votat de doua ori cel mai frumos oras din Romania. Mai si citeste inainte sa te exprimi: https://bit.ly/31GTkNd

| LoveSleep a răspuns (pentru Salontanul):

Sunt din Oradea.

De cine a fost votat, de oradeni?

Imi pare rau, nu stiu sa apreciez frumusetea unui oras. Pentru mine cel mai frumos oras e ala in care ai cele mai mari salarii. Sau daca insisti, un oras frumos e un oras in care ai ce sa vizitezi.
Ce pot vizita in Oradea? Cetatea? Imi e rusine si sa vorbesc despre asta.
Sau stai, ca stiu. Proiectiile de pe cladiri, de langa primarie. Moama, cata infrastructura, cate obiective turistice!

Saaaaau, putem merge pe pietonala sa mancam inghetata si sa ne tundem la Elite.

Sau fara partea cu tunsul, ca e 50 de lei minim. Adica o zi de munca, daca ai noroc si ai ceva experienta si o facultate in domeniu.

| Salontanul a răspuns (pentru LoveSleep):

Probabil; ca cei ce nu locuiesc in Oradea sunt mai prosti si apreciaza oradea in mod deosebit. Cat despre vizitat, daca te gandesti doar la crasme, asta e! Eu care vin doar o data pe luna sau mai putin vad cum se schimba Oradea, si vad ca este considerat cel mai frumos oras din tara. Documenteaza-te: https://bit.ly/2XPBK8r
Cat despre venituri, fiecare dupa carte. Poti sa te tunzi si la un frizer mai putin cunoscut si te costa mai putin, dar cand vrei ca scalpul tau sa arate ca cel al celor din triburile salbatice (gen: https://www.cotidianul.ro/cele-mai-ciudate-tunsori/ ), dai un ban si arati ca dracu'.

| AC4S4 explică (pentru LoveSleep):

Eu unul apreciez Oradea, am fost de mai multe ori acolo si m-am simtit bine. E un oras frumos, curat, iti da o stare buna.

Salariile nu tin de Bolojan. Insa, cum vad lucrurile. Salariile sunt mai mici, dar si preturile.

| LoveSleep a răspuns (pentru AC4S4):

Da, e un oras frumos, e ok sa il vizitezi, majoritatea s-ar intoarce, dar nimeni nu stie de ce, pentru ca nu ai ce sa faci acolo.

Tu de ce te-ai reintors?

Stiu ca salariile nu tin de Bolojan. E ok ce incearca omul sa faca, dar mi se pare absurd sa lauzi Oradea acum. Inca e varza.
Poti sa lauzi in schimb, cresterea lui, sau pe Bolojan, daca vrei. Dar Oradea in momentul de fata nu iti poate oferi nimic.
Preturile sunt relativ aceleasi, pentru ca sunt aceleasi branduri peste tot. Chiriile sunt mai mici in schimb, dar nu foarte mici. O garsoniera ok gasesti cu minim 200 euro. In Bucuresti ai aproximativ o diferenta de 50- maxim100 euro.
Si salariile nu sunt cu 50-100 euro mai mari.

Apartamentele sunt mai ieftine de asemenea. Cred ca e singurul aspect bun la Oradea. Toata lumea stie ca orasul e in crestere, preturile apartamentelor n-o sa scada prea curand (exceptand problema "covid").

| AC4S4 explică (pentru LoveSleep):

Vad ca preturile la apartamentele si chiriile sunt mai mici cu vreo 30-40% in Oradea decat in Bucuresti. -11.88 % Salariul mediu este mai mic cu 32%.

Laud Oradea la nivel de oras mediu, e mult mai in fata decat celelalte orase medii. E absurd sa o comparam cu orase mari (Cluj-Napoca, Bucuresti).

Si inca ceva, se stie ca tendinta Romaniei a fost de scadere a populatiei, se vad diferentele 2002-2011. Cele mai afectate au fost orasele mici si medii. La Oradea (alaturi de Sibiu) vedem, totusi, o scadere destul de mica (sub 5%). Cu toate ca au mari centre urbane in proximitatea lor. In schimb, la Craiova, Galati, Braila, Targu Mures vedem scaderi de 10-20%.

In Oradea m-am intors pentru ca am vrut sa vad si mai mult din oras. Nu m-am limitat doar la centru (ca poate veti spune ca am stat doar unde a amenajat frumos Bolojan).
Poate va ajunge la stadiul de oras mare intr-o zi. E foarte posibil, sunt orase care au cazut din acel top la stadiul de oras mediu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai la cata promovare si-a cumparat, ce putem spune despre zeul primarilor, e un dumnezeu pe pamant, competenta liberala intruchipata

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai ca pe asta nu il mai poti trolla. Nu ai cu ce

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pai cum am zis, la cat marketing a platit ca sa fie prezentat drept intruchiparea competentei, ce pot spune? nu stii ca el si cu boc s-au inteles sa ia ei problema autostrazilor in maini proprii cu alianta vestului, mici dumnezei pe pamant cu care tara noastra a fost binecuvantata

si vezi ca si in vest are psd-ul cam la fel de multi presedinti CJ... Timis imi vine acum in cap sigur

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

A, si oricum niciun primar din tara asta nu se compara cu onțanu barosanu

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai fost in Oradea in ultimii 2 ani?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pai de ce ultimii 2 ca e primar de 12

Si da stiu a adus niste autobuze neturcesti si a reparat cateva cladiri, te simti ca in dubai nu alta

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

E ok, e mai misto Buzăul si Alexandria nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Tu compari Oradea cu 2 orasele? Care adunat n-au jumate din populatia aia?laughing De ce nu compari cu Manchester?
Nu e cu nimic diferit de Craiova spre exemplu pentru care nu se mai face asemenea propagandalaughing) cu 3 reportaje pe luna, interviuri unde povesteste Bolojan cat de greu e sa nu fii populist, sa nu amgajezi rudelaughing) blabla

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Il compar cu Braila sau Galati. Mna. Si cu Craiova. Craiova e o groapa de gunoi comparativ cu Oradea.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Niciunul din cele mai prospere orase din Ro, exeptand Bucursti ca nu punem capitala la calcul, nu sunt conduse de pesedei. Ce sa mai. Iar Bolojan si Boc au dus orasele lor mult peste media din Romania. Poti trolla tu cat vrei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Dar ce au frate astia la Oradea de n-a vazut nici Parisul?

Salarii medii au mai mici decat in Teleorman, pib pe locuitor mai mic decat dolj, gorj...

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nici Alexandria nu sta asa rau comparat la marime

PRIMĂRIA ORADEA

Ilie Bolojan este primar la Oradea din 2008. Conform datelor pe care le-am primit arată că în perioada în care Ilie Bolojan a fost primar, Oradea a accesat proiecte în care contribuția Uniunii Europene a fost de 2.362.309.360 de lei, adică puțin peste 496 milioane de euro, conform cursului valutar din 16 mai 2019 (1 euro – 4. 7616 lei), ziua în care Rareș Bogdan a făcut afirmația.

PRIMĂRIA ALEXANDRIA

Din 2007, în Alexandria au intrat fonduri europene în valoare de 896.889.476 lei, adică puțin peste 188 milioane euro conform cursului valutar din 16 mai 2019

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Teleorman e judetul cu cele mai mici salarii medii. Lool.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar ca Bolojan i-a investit in ce trebuie. Ca asa si parcuri de 2mil euro gasesti in mijlocul câmpului. Mare diferenta sa stii si ce sa favi cu banii. Cate parcuri industriale are Alexandria? Ca Oradea face milioane de euro din ele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Stai ca-ti zic exact:
Pentru 2018
-3454 teleorman
-3440 bihor
Pentru 2019:
-3861 teleorman
-3910 bihor

Nu era o vorba in campania din 2019 ca de la UE nu se pot investi banii fara cap si de asta psdistii nu-i vor ca ei vor sa-i fure? Acuma se pot investi fara cap?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stii ce sunt cifrele alea. Banuiesc ca nu parcuri industriale. Ca alea sunt 90 in toata tara. Vreo 3-4 in Bihor si vreo 0 in TR

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

E salariul mediu brut

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Si cum am zis compari mere cu pere, in TR au plecat toti la Bucuresti, ce dracu industrie sa mai faci acolo, mai e o fabrica de rulmenti falimentara care o sa dispara curand probabil

Oradea e frumoasa fiindca e Oradea, nicio problema cu orasul, problema mea e cu tot pr-ul pe care si-l plateste nenea ala ca sa il intrebe niste asa-zisi jurnalisti cum e sa fii asa bun si competent
Aceeasi propaganda era si cu Flutur si Suceava, dar s-a cam vazut recent adevarul

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Teleormanu daca vrei compara-l cu Hunedoara judet al oamenilor competenti
Fix aceeasi situatie, toti au plecat la Cluj-Timisoara, niste mine falimentare mai tin cateva locuri de munca, ce poti sa faci acolo? Acum 2 ani parca am fost la Petrosani, oras mort, zona moarta

| AC4S4 explică (pentru anonim_4396):

Din moment ce institute internationale pozitioneaza Oradea la un nivel inalt in topul de calitate al vietii din Romania, normal ca il intreaba jurnalistii. Doar n-or merge s-o intrebe pe Olguta cum de traiesc asa bine craiovenii. Ca nu a evidentiat nimeni acest lucru, nimeni nu vorbeste despre Craiova ca despre un oras in care ai vrea sa te muti (poate doar cei de prin Dolj, Mehedinti, Gorj, Olt).

Galati, Braila, Craiova, Ploiesti, Pitesti, Bacau sunt orase cam de aceeasi marime cu cea a Oradiei. Toate au probleme cu "ne pleaca oamenii". Nu sunt orase moarte, dar sunt primele care au acest risc. Oradea e la granita cu Ungaria, e aproape de Timisoara-Cluj. Cu toate astea, e un oras dinamic in continuare, nu are riscul oraselor mai sus mentionate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Pai si daca e asa competent de ce da 12000 de euro unei firme ca sa il invete sa se laude?
(De fapt sa scrie pe Facebook in locul lui)
http://www.oradea.ro/......media.docx

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

In plus aia am zis si eu, oradea e oradea fiindca e oradea, n-a luat-o bolojan din fundu moldovei si a dus-o la granita cu Ungaria, si oricum si oradea e in scadere accentuata a populatiei

| AC4S4 explică (pentru anonim_4396):

Doar n-o sa stea domnul Bolojan sa faca poze si sa se ocupe de PR, este primar. Cand raspunde la comentarii pe Facebook, semneaza cu "Echipa I.B.", deci si-asa nu e nimic ascuns. Nu cred ca sta vreun politician din tara sa scrie pe Facebook, poate doar cei mici si frustrati ca indrazneste Bolojan sa candideze pentru conducerea judetului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Pai de ce PR pe banii primariei ca eu asta n-am inteles niciodata la niciun politician, nu primesc partidele destula finantare special pentru asta, de ce mai ia si din banii primariei

| AC4S4 explică (pentru anonim_4396):

Pierderea e de aproape 5% (din 2002 pana in 2011). Craiova a pierdut aproape 11%.

A reusit sa iasa din randul oraselor medii, nu ca populatie, ci ca dezvoltare. Nu a fost mereu asa. Incercati sa faceti un om de paie, subliniind faptul ca Oradea nu a fost "din fundu moldovei" cand a luat-o Bolojan. Nu, a fost un oras mediu precum toate celelalte. A avut concurenta precum toate celelalte, dar a reusit sa creasca, fata de celelalte.

| AC4S4 explică (pentru anonim_4396):

Pentru ca se face PR in legatura cu actiunile primariei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Asa e acolo e dubai forta pnl forta bolojan

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Pai n-ar trebui ca pr-ul sa aiba loc pe pagina primariei si nu pe a primarului?

| AC4S4 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu, este reglementat undeva? Nu am citit tot contractul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Vasluiul si Focsaniul sunt miezul!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AC4S4):

Bacaul e de invidiat din unele puncte de vedere. Ai mei stau in Bacau si vor sa vinda apartamentul de acolo, eu ii tot bat la cap sa nu o faca - mi se pare mult mai ieftin si mai curat decat Iasul.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Tatucul Oprișan de ce face PR de sute de mii pe banii CJ

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pai fiindca e smecher de-al nostru
Cum am zis Onțanu o sa fie cel mai smecher primar si Arsene tatucul minorelor sau Oprisan cel mai smecher de la CJ
Cu smecheria te nastiwinking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Au disparut posturile mizerabilului de Nevermore? Finally, le-a sters cineva sau mi-a dat si el ignore ca ii dadusem doar eu sau invers de inca le vedeam? Nu conteaza, GOOD RIDDANCE!

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu au disparut. Concluzia lui e ca Oradea e Oradea, nu a Bolojan manager bun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Si nici chiar, nu zic ca e cel mai prost primar etc, dar e deja 1 an de cand vad bilunar un interviu sau un reportaj cu el cu intrebari ca aia de mai sus, ai mai vazut tu cu alt primar din tara asa ceva? Ca totusi se cam pisa Brasov pe Oradea si nici nu am idee cine e acolo

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Aseara se intimplase o minune si nu se mai vedeau. Din pacate minunile nu tin mult. Oricum, asta habar nu are ce vorbeste. Cica de 1 an e mare problema. Uite, la inceputul lui 2018 - http://www.monitorulcj.ro/......ardelenesc

| AC4S4 explică (pentru anonim_4396):

Normal ca vedeti astfel de interviuri cu Bolojan, dupa cum sunt si cu Gheorghe Damian, primarul din Ciugud (evident ca nu iese asa tare in evidenta, doar vorbim de o comuna). Pentru ca sunt diferiti fata de alti primari. Cand o vedem pe Firea regulat la Digi prezentandu-si firmiturile, vedem modelul tipic de primar. Sau pe Olguta, a stat aproape 3 ani la putere (ma refer la guvernare), cand pica guvernul, primele lucruri pe care le spune sunt "daca eram eu la putere ce faceam pentru Craiova...". Nu sunt deloc interesanti astfel de primari. Tot ce au sunt planuri pe hartie, proiecte prafuite, vorbe goale, aceleasi promisiuni din 4 in 4 ani.

Domnul Scripcaru de la Brasov nu cred ca iese cu curaj in fata, din moment ce e implicat in multiple cazuri de coruptie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Pai uite articolu de mai sus pus de marele fan bolojan

Locul 4: Craiova

Craiova s-a mișcat bine în ultimii ani cu cheltuieli de capital de €274, 1 milioane, adică 1.017 euro pe cap de locuitor, iar la fonduri europene a reușit să atragă 139, 8 milioane euro adică €519 pe cap de locuitor.

de ce sa nu iasa si Olguta sau Genoiu? ca din ce inteleg din articolul ala Boc a ramas mult in urma, si Negoita l-a depasit...
Daca calculez si Alexandria la fonduri / locuitor iese peste Oradea destul de binisor, sa fie primaru de la Alexandria toata ziua la televizor si el sa-l intrebe "cum e sa fii asa destept" laughing)

| AC4S4 explică (pentru anonim_4396):

Iar Turda are 1466 de euro pe cap de locuitor, insa Turda este in continuare un oras subdezvoltat. Toata lumea care intra sau iese din Turda stie ca are de asteptat la un semafor pentru ca de nenumarati ani nu au fost in stare sa reabiliteze un pod.
Pot sa fie mii de euro pe cap de locuitor, diferenta se vede cand treci sau locuiesti pe-acolo.

In continuare, nu vad vreun articol sau vreun studiu international care sa ne atraga atentia cu privire la dezvoltarea Craiovei. Vad doar ca oamenii nu se inghesuie in Craiova. De asemenea, vad ca Doljul are un procent destul de mare de someri.

Va ascundeti dupa niste numere, de parca acele numere inseamna trai mai bun si oras mai dezvoltat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

laughing
suna putin a sindromul stockholm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@dumitrescu
Pai n-a zis nene nimeni nimic de oras dar la cat esti de idiot asta intelegi, oradea e oradea, nu primaru o face sa fie oradea, ala nu plateste marketing pentru oras, plateste pentru el si dumnezeirea imaginii salelaughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite o intrebare dintr-un interviulaughing))

CRONICILE:
Și nu v-ați făcut chiar niciun calcul, ca primar, pentru prejudiciile electorale?