| Adry a întrebat:

Ce pistol pot cumpara/purta/folosii (in caz de nevoie) daca am permis de port arma?

Răspuns Câştigător
| somebody a răspuns:

Cand trace cineva in tine[si esti doar ranit(a)] ai un sentiment de bucurie ca ai scapat.In schimb cand tragi in cineva nu te gandesti la ce va urma.Nu stiu daca ai sa primesti un pistol cu gloante adevarate in Romania. Poate unul cu gaze sau cu gloante de cauciuc iar daca vei fi nevoit(a) sa tragi o sa c-am ai de umblat prin tribunale.Asa ca poti folosi foarte bine si spray-ul.
Ce inseamna "caz de nevoie extrema"pentru tine?
Cineva care te-a calcat pe picior?
Ti-a furat mobilul?
Te-a injurat cineva?
Nu ai primit restul la paine?
Eu nu cred ca exista un motiv ca orice om ce indeplineste niste conditii sa-i fie eliberat permis portarm.
In ceea ce ma priveste pe mine eu locuiesc in Israel si cu siguranta nu am tras dupa ciori cu el. L-am folosit intr-un schimb de focuri.Asta nu inseamna ca aici se vand pistoalele la taraba.Trebue sa ai un motiv bine intemeiat daca vrei sa detii un pistol.
Eu ti-as recomenda ceea ce am eu dar e foarte greu:
MP 446 "Viking"
Calibru 9x19 mm
Capacitatea magazinului: 17
Lungime: 198 mm
Greutate: 830 g
Succeswinking

45 răspunsuri:
| Adry explică:

Care ar fi diferenta intre un spay si un pistol cu gaze - pentru care iti trebuie certificat?

| Adry explică:

Nu inteleg ce ai impotriva celor care doresc sa poarte o arma?
Sa inteleg ca numai hotii, talharii si tot felul de "smecherii" ar trebui sa poarte in schimb, noi, cetatenii cinstiti, platitori de taxe si impozite, nu. Cate sanse crezi ca ai sa luptii cu vorbe impotriva unuia cu un par in mana? Probabil la cat creier are iti va "formata memoria" imediat pana sa apuci tu, macar, sa suni la politie; dar sa mai si vina.
Probabil in Israel politia isi face datoria, oricare ar fi aia, dar in Romania nu te apara nici-dracu' (vorba lu' Mircea Badea).

| Adry explică:

Am citit mesajul tau cu speranta ca atunci cand ma contrazici vei venii si cu o alternativa. Eu ca individ nu pot da legii, asadar, ce ar trebui sa fac? Sa dam verde talhariilor, violurilor pentru ca nu e moral sa ai o arma la tine cu care sa te aperi?
Din cate stiu se da un test psihologic, deci, arma nu poate ajunge la vreun bolnav psihic care oricum isi putea procura o arma la negru daca vrea; si se face si cursuri de instruire in asa fel incat sa nu impusti 5 oameni pana il nimeresti pe cel vizat.
Teoretic ai dreptate, nu ar fi chiar bine daca toata lumea ar avea o arma dar nici asa nu e bine ca doar "răul" să aibă puterea. Sunt deschis la nou, daca ai o alternativa as fii bucuros sa o dezbatem si poate chiar o aplicam, daca se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ar trebui sa ceri sfatul unui specialist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MA gandeam eu ca e riscant sa intreb, SI imi confirma banuiala raspunsul dat de tanyka.IMI RETRAG INTREBAREA. cer scuze tuturor celor care au dedus ca chiar nu mi-e frica... DAR ADEVARUL E CA CHIAR MI-E FRICA.IN VARA TRECUTA O FAMILIE INTREAGA a fost torturata numai pentru ca o gasca de tigani afLase ca primisera pensia.La tara toata lumea stie totul despre toata lumea...scuze pentru naivitate. ABANDONEZ TEMA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 16 ani si imi iau si eu un pistol dar vreau unul q bile de cauciuc sau q gaze si nu stiu unde sa gasesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

FN P90 sau Barret 50 cu ele mergi la sigur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

RUSU Buna dimineata, am citit si eu ce spune "evreu" ca sa-i spunem asa fara nici o conotatie nazista, antisemita si oarecum nu pot sa ma abtin in a ma afirma. Acum sa le luam pe rand:
Este bine sa detii o arma letala? Depinde
Este bine sa folosesti o arma letala? Depinde
Un detinator de arma letala are mai multe probleme datorita ei sau beneficii? Depinde
Deci cum a spus si marele Einstein(referindu-se la cu totul altceva(timpul)) in teoira relativitatii. TOTUL este relativ asa ca "evreule" ai dreptate relativ, exista cazuri si cazuri un exemplu ca sa intelegi.
Exista o data site ogrish.com si pe langa alte porcarii erau prezentate executii cele mai grave mi s-au parut cele ale cecenilor asupra soldatilor, ofiterilor rusi. Mi se pareau atat de grave incat mai ca ajunsesem sa-i urasc adica nu sunt un om care se inmoaie usor dar sa vezi cum impusca un om dupa care ii taie gatul inca, el zbatandu-se sa respire mi se parea o jignire asupra Omului ca rasa pana, pana sa imi dau seama de fapt ca atunci cand elicopterele rusesti treceau deasupra Ceceniei lasau in urma sute de morti civili copii, nu stiu daca cunoasteti genul de damage ale cartuselor trase din elicopeter. Bine asta nu le dadea dreptu cecenilor sa faca ceea ce faceau dar, se schimba putin situatia nu? aspectu prinde alta culoare asa ca eu sunt de acord cu ce zici tu doar 50% restul sunt balariihappy Multumesc pentru ca mi-ati citit mesajul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci la politie si le spui ca vrei sati ei pistol cu bile de cauciuc ei iti da o cerere si fisa pentru analize pe care trebuie sa le faci iar la completarea cereri tip bifezi patratica unde scrie PORT SI FOLOSIRE pe langa asta iti mai trebuie o copie c. i 2 poze 3/4 aviz psihologic pentru arma cazier judiciar si platest la agentia fiscala o taxa de 103ron taxa pentru procurare arma si apoi depui dosaru a am uitat iti vor da si un instructaj care trebuie sal citest pentru tine ai grija sanctiunile sunt foarte mari la fel si pedepsela.eu iti urez succes eu asa am facut bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mi-am luat un wallter P99T nu va luati pistoale mari ca dati bani de geaba si la sanctiunile care sunt eu va zic ca nu prea aveti unde sal folositi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un walter e bun

| irbis a răspuns:

Ecutremurator ce povesteste SIVIOMAN.Eu chiar nu m-am gandit vreodata ce complexe trairi poate avea un purtator de arma. E adevarat ca-mi placea cum apara John Wayne dreptatea. Dar cum lumea de azi devine tot mai periculoasa si se relateaza multe cazuri de persoane ucise prin sate-ca sa nu mai vorbesc de incaierarile intre gasti prin orase- m-am gandit ca a avea o arma TI-AR DA MACAR UN DRAM DE SIGURANTA.De fapt nu ma gandeam sa o folosesc ci sa afisez pe poarta alaturi de anuntul CAINE RAU, si o copie a permisului de port-arma, macar sa sperii daca nu sa ma apar. Dar dupa cate inteleg acum. s-ar putea ca hotii sa nu ma creada...Riscanta treaba...

| ultra a răspuns:

Am urmarit si eu toate conversatiile purtate pe tema purtarii si detinerii armelor de foc, este indicat, periculos, nefolositor sau chiar un simplu fapt necesar dat in conditiile si situatiile din zilele noastre?
Silvioman in proportie de 80% as urma sfaturile tale ba chiar le respect fiindca nu am nevoie de pistoale sau lucruri de genul asta. Oricata de multa experienta ai avea in domeniu trebuie sa admit ca si Adry are foarte mare dreptate in unele privinte, adica :
Iata cum privesc eu lucrurile -Silvioman vorbeai de scenarii, in unul spuneai -ce ar fidaca toti ar avea arme de foc si permis port arma?
In primul rand vreau sa-ti spun dupa cum stii si tu prea bine permisul se elibereza in urma unui examen psihologic deci nu orice persoana care e simtitoare ca vrea '' preia uterea lumii'' poate sa beneficieze de un asemenea privilegiu, deci nu orice handicapat psihopat de sange nu va umbla nervos pe strazi luand la liniar oamenii de pe strada. Daca s-ar desfasura examenul acesta cu oameni capabili, cu doctori specializati, care nu iau mita si toate cele nu ar fi probleme din privinta asta, armele ar fi in perfecta siguranta in posesia detinatorilor.
Sa luam si alta situatie, spuneai ca sunt persoane care nu au infractiuni la activ, nu au dosar penal si se apuca de infractiuni, vreau sa-ti spun ca in proportie de 90% persoanele care comit jafuri, furturi, crime, violuri etc sunt recidivisti care au la activ deja alte ''treburi bine comise'' de acolo vine si faptul ca politia romana i prinde foarte repede, politia romana de care stim si noi foarte bine ca lasa de dorit dar totusi ea nu are mult de lucru date fiind situatiile de fata.Inca o data infractorii nu-si pot procura arme asa ca rata infractionalitatii scade asta in cazul in care omul de rand si cinstit, capabil si intreg la minte are dreptul la o arma asta in cazul cand vin cei 6-7 indivizi la furat(de obicei nu vine unul singur-ei umbla in grupuri) sa aiba cu ce se apara. Sustin purtarea de arma oamenilor care stiu ce vreau in viata si se documenteaza in legatura cu faptul ce si-l doresc, nicidecum nu incurajez faptul acesta in conditiile in care se poate evita asa ceva.
Sa ne auzim de binewinking Sal

| tanyka a răspuns:

Pai care tie pe plac mai mult

| stanlei a răspuns:

Vreu sa stiau daca implinand 18 ani pot da de permis de port arma si sa achizitionez un pistol cu foc automat