| GolopențaAdrian a întrebat:

Cine credeti ca va castiga razboiul din Ucraina? Ce va urma?

37 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sdaads):

Mn-urile se cara de la ei si se descurca in alte parti, problema e ca le pleaca si multi specialisti si vor ramane majoritar cu mediocri. Crezi ca intreaga industrie IT din Rusia o sa stea intr-un stat si mai mizerabil decat e acum? Te inseli...

| sdaads a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

1.De exemplu unii producătorii de mașini nu mai exporta mașini către Rusia. Ei ies în pierdere pentru ca pe restul globului deja exporta și nu au cum sa și compenseze pierderea.

2. Diferite colaborări ale statelor vestice cu Rusia în R&d, în domeniul spațial și multe altele, s au încheiat.

3. Jucătorii de fotbal din Rusia nu mai sunt primiți în nici o competiție. Firmele gen Adidas, Nike reziliază contractele cu ei.

M as bucura sa ajute China Rusia si sa se afle și sa se aplice sanctiuni și chinei + sa nu se mai fabrice nimic în China. Atunci mi ar plăcea sa vad cum dominația chinei moare și economia suferă din cauza scumpirii forței de munca.

| sdaads a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

A și Rusia nu e comunista în caz ca nu știai. E fascista.

Partidul Rusia Unita se declara de extrema dreapta, cum e AUR si Sosoaca la noi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sdaads):

1. Desigur, insa Rusia era o piata secundara pentru mai toate brandurile posibile si imposibile. Oligarhii de regula spargeau banii in strainatate oricum.
2. No, ghinion. Las' ca vine tare Japonia din urma.
3. Asta e. Ti s-ar fi parut normal ca aia sa isi faca de cap in Ucraina in continuare si in rest sa fie primiti cu bratele deschise? Stiu, nu e razboiul omului de rind, al artistului, al sportivului, dar... Putin e de-al lor, nu de-al nostru.
E frumos ce zici cu legat de China, dar e practic imposibil. Nimeni nu isi va asuma costurile. Uite de exemplu Fairphone. De ce nu cumpara lumea pe rupte? Sint facute de lucratori platiti bine, cu materiale care nu rezulta din exploatarea minorilor, cu software 100% open source si fara spionaj si alte alea. 5 ani garantie, ceea ce nimeni nu mai ofera dintre companiile de telefoane mainstream. Daaar... aici intri intr-un cerc vicios. Costa sa fii 100% corect, iar majoritatea oamenilor vor sa fie si ieftin, si bun, si responsabilitatea privind exploatarea altora sa nu insemne nimic pentru buzunarul lor. https://shop.fairphone.com/en/

| sdaads a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

5 ani garanție nu mai oferă nimeni? De Apple ai auzit?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sdaads):

GARANTIE! Hardware! Si hai sa o lasam mai moale cu plagiatorii aia de la Apple...

| DARLINGx a răspuns:

Eu sper să câștige Ucraina sad.și să reziste.