| SuperSquirrel a întrebat:

Contabila angajatorului îmi solicită cererea de încetare a contractului de muncă (cu acordul părților) scrisă de mână. Este necesar?
Nu schimb jobul pentru prima dată și nu mi s-a mai cerut niciodată cererea scrisă de mână.
Lucrez de la distanță iar angajatorul se află în celălalt capăt de țară. Trimiterea și semnarea cererii și deciziei de încetare a contractului ar dura zile.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Angajatorul solicita aceasta pentru a putea dovedi ca tu ai cerut incetarea contractului individual de munca si nu a fost desfacut numai din initiativa lor. Pesemne ca au avut probleme cu alt salariat si vorba aceea: "Cine s-a fript cu ciorba, sufla si in iaurt!"
Ca sa mearga mai repede poti s-o trimiti prima data prin fax sau scanata si apoi o pui la posta.