| AnonimFaraPereche a întrebat:

Cum adica stat laic? Cum este acest stat?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Statul laic defineste o tara care este independenta de confesiunile religioase.
Adica biserica nu isi baga coada in conducerea tarii

| minrest a răspuns:

Un stat care nu e teocratic, care nu are o religie oficiala, si in care exista libertate religioasa, cum e si statul nostru.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru minrest):

Cum e teoretic statul nostru, ca practic biserica face lobby pentru modificarea constitutiei

| minrest a răspuns (pentru suntserios):

Da, caracterul laic al statului nostru are cateva incalcari, si asta e foarte rau, dar nu e un stat teocratic ca Iranul, condus de popi, statul nu e bratul bisericii Ortodoxe, care la randul ei sa slujeasca statul in orice privinta, ca in Rusia, e laic in linii generale. Sper sa apuc sa il vad mult mai consecvent laic.