| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot depune plangere la politie fara dovezi? Pentru amenintare cu moartea, hartuire verbala momentan.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Plangere poti depune dar, daca n-ai dovezi si din verificari nu rezulta ce-ai reclamat, nu ai rezolvat nimic, doar poate sa inraiesti pe cel care te-a amenintat.

| Felissa13Eden a răspuns:

Trebuie dovezi neaparat, filmari, inregistrari

| Wr3nch a răspuns:

Pai o depui pur si simplu, nu trebuie dovezi pentru o plangere. Dar dupa cum a zis si Ioandelasal, daca nu ai nimic concret persoana aia o sa te hartuiasca si mai rau daca nu se teme de politie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Pai deja isi face simulari cum sa ii spuna politistului ca nu el m-a omorat. Vorbesc serios. Si daca plec tot o sa mi se intample ceva ca are multi prieteni tot rai ca el. Si imi intra si in telefon si stie ce fac. Sta in bucatarie. Mi-e frica sa intru si isi face simulari zicand si repetand ce zicea si cand a venit politia:,, Eu nu. Eu nu am omorat-o'' si a zis ca de una, adica de mine a scapat ca ma scoate nebuna si zice ca aud eu voci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Felissa13Eden):

Ultima data cand am vrut sa o filemz pe sora mea care m-a luat la bataie a incepu sa faca mai rau ca n-am voie sa o filmez. Chiar nu am cum sa filmez. Am si vecini care noaptea vin langa gardul de langa casa si vorbesc vrute si nevrute doar ca sa nu pot dormi. Nu stiu daca i s-a mai intamplat asta cuiva. Dar eu nu stiu cum sa scap din situatia asta. Nimeni nu crede ca propria mama si tata vitreg vor sa imi faca rau. Politia mi-a zis ca e plangere nefondata.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu spui ce varsta ai. Daca ai peste 18 ani si lucrezi atunci ai putea pleca de acasa.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pierzi timpul dacă nu ai dovezi.

| Felissa13Eden a răspuns (pentru anonim_4396):

Puiule, singura solutie ar fi sa te duci la o ruda, sa te muti in alta parte.Pare scenariu de film, dar ai o situatie urata rau acasa si n-o sa se imbunatateasca din cate spui tu.
Mama mea a plecat de acasa la 16 ani, a muncit si a stat in gazda undeva.Stiu ca ti-ar fi greu sa faci asta, dar, daca ai putea sta in alta parte, la un prieten, la alte rude, ti-ar fi mult mai bine.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca depui plangere (penala) fara nici o dovada, cel vizat (absolvit fara dovezi) poate intoarce "roata" si te poate actiona in judecata pentru calomnie (pe care o va castiga cu usurinta) si poate sa ceara cheltuieli de judecata si daune... cat nu-i este rusine. La urma, te va si putea executa silit pentru recuperarea daunelor obtinute prin sentinta judecatoreasca.

| Panamax a răspuns:

Mai bine pleci de acasa.Probabil ca asta vor si cei din familie de la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Felissa13Eden):

Eu sunt la a 2a facultate si am 25 de ani si nici una terminata.

| Felissa13Eden a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca esti la a 2-a inseamna ca esti inteligenta si ca iti doresti mai mult de la viata.
Pleaca de la ei, angajeaza-te undeva, gaseste-ti o chirie, mai ia un prieten cu tine.Cand crezi ca nu mai exista nicio solutie, mai este cel putin una.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Felissa13Eden):

De la 18 ani incerc sa termin o facultate, dar mereu am avut probleme, ori cu banii pentru ca m-am bazat pe altcineva, ori cu munca pentru ca am muncit pentru altcineva, ori probleme in familie. Nu am muncit pana acum in paralel cu facultatea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am stat mult timp inchisa si cu pastile de somn sau siropuri doar pentru ca le placea sa ma vada dormind. Nu m-a crezut nimeni pentru ca nu am avut dovezi. Si nu am putut iesi din casa, mai ales ca era casa in camp.