| inflicted a întrebat:

Daca vrei să îți schimbi numele de familie poți să alegi tu altul? Pot sa iau numele bunicii de ex?

4 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Iti poti schimba numele daca ai un motiv. Daca il schimbi, poti alege orice nume, nu neaparat din familie. Mai e si optiunea sa te casatoresti, desigur.
Se ridică ceva întrebări cand cineva vrea alt nume, iti dai seama.

| anonimg a răspuns:

Da, poți. Dar trebuie să ai 18 ani împliniți.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Există o lege de schimbare a numelui, nu se schimbă doar pentru că vrei tu. https://legestart.ro/cand-poti-cere-schimbarea-numelui-sau-a-prenumelui/