| anonim_4396 a întrebat:

Poti sa iti schimbi numele de familie din orice motiv sau ar fi niste cauze anume?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Doar prin casatorie. desi si acesta este un motiv foarte intemeiat.
In rest trebuie sa ai unul dintre motivele prevazute in OG nr.41/2003.

| sabin89 a răspuns:

Pe unu de la noi îl chema Că*cat Ion şi şi-a schimbat numele. Acum e Că*cat Gheorghe laughing
Bag seama cu numele de botez merge mai uşor.

| Furnicuta000 a răspuns:

Probabil merge daca ai un nume jenant, chiar daca nu e lege in acest sens poate i se face vreunui judecator mila de tine laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Si mila lui te costa. Mai bine te lipsesti.

| CleanHeart a răspuns:

Daca te insori cu o fata si iti da numele ei de familie, da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/41539#id_litA26_bdy

Exista o serie de motive care sunt considerate a fi intemeiate in mod prestabilit (a-l). Daca nu poti sa le folosesti, atunci mai ai "m) alte asemenea cazuri temeinic justificate."

Acum cativa ani eu am renuntat la unul dintre prenume cu niste motive care am considerat ca ar putea fi incadrate la "m".

Ce cred ca e important sa faci, e ca pe langa motivul pe care il vei scrie in spatiul foarte mic pe care il ai pe cerere, sa mai adaugi alte hartii pe care sa dezvolti de ce vrei sa iti schimbi numele.

Mai poti sa invoci cazuri precedente in care cineva si-a schimbat prenumele fortand m-ul.

Eu am adaugat la cerere o hartie cu linkul si acea parte a articolului de mai jos in care se vorbeste despre cazul unei Anghelina, care si-a schimbat numele cu motivul ca nu e "prea uzitat": https://www.hotnews.ro/......rusine.htm

Nu stiu cat e de util sa invoci un precedent in forma unei scrieri da pa internet, dar nu strica s-o faci.

| Michaeel a răspuns:

E foarte greu sa îți schimbi prenumele și trebuie sa existe un Motiv anume (unul care sa aibă sens, nu doar pentru ca nu-ți place ție), iar numele de familie nu se poate schimba decât dacă te-ai măritat, divorțat sau ai părintii despărți.

| Iuli122122 a răspuns:

Numele de familie niciodata, decat daca te insori/mariti sau esti infiat/adoptat. Doar in acest cauze. Daca e vorba de prenume, e posibill...