| Henrypericolpublic a întrebat:

De ce asigurarea este obligatorie?
Este la fel de obligatorie ca permisul auto?
Dar altii isi pot falsifica premisele?

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

E obligatorie ca sa nu ramane ala pe care il ciocanesti cu ochii in soare pentru ca tu nu ai bani sa ii repari masinalaughing E cam greu sa le falsifici acum, cel mult mergi intr-o tara unde se ia usor.

| Alexuţ02 a răspuns:

Asigurarea este obligatorie si e un fel de masura de precautie luata de "astia care au dat legea" in caz ca tu il lovesti pe vecinu si cu ultimii bani ti-ai luat masina pe care o detii acum, neavand bani sa-i mai repari vecinului masina, aici intervine asigurarea

Permisul mi se pare mai "obligatoriu" decat asigurarea, poti ajunge chiar si la inchisoare daca conduci fara permis

Nu prea-si pot falsifica permisele, "altii" nu ajung asa departe ci mai bine merg fara permis.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu. Ar trebui sa iti doresti sa intre altul fara asigurare in el si pe urma sa ii zică ca nu are de unde sa ii repare masina.

| antimulte a răspuns:

E obligatorie pentru eventuale daune catre partea nevinovata.
Daca eu am o masina de 5000 de euro, tu ai una de 50000, ghici cine merge cu frica pe strada ca poate il loveste unul fara asigurare?