| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Oare de ce este obligatorie asigurarea auto? Dacă nu ar fi obligatorie am strânge banii și dacă se întâmplă un accident din cauza noastră plătim noi.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" dacă se întâmplă un accident din cauza noastră plătim noi"

pe bune?
dacă lovești oglinda (asta așa, minimal) unui Rols R, ai tu banii să plătești?

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru sierra1):

Da și asta este adevarat. Dar cunosc persoane care nu au avut un accident niciodată, sau dacă au avut a fost ceva nesemnificativ.

| suntserios a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Cine imi garantează mie ca tu o sa imi platesti masina. Loool.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru suntserios):

Păi stabilește poliția cine este vinovat.

| suntserios a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Asta face si acum. Politia nu te poate obliga sa platesti. Asta o face un judecator dupa un proces civil care poate dura si 2 ani. Eu stau cu masina pe tusa 2 ani pana ma judec cu tine?

Si daca pocnesti o masina de 100.000 euro si reparatia costa 20.000. Ii scoti din buzunar?

| sierra1 a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Cine riscă, (de obicei) pierde

| relian a răspuns:

Nu sta nimeni in baza ca no sa faca accident.De regula ar trebuie sa plateasca vinovatu. Apoi omu poate nu are bani, pagubitu ce sa faca? Sa mearga la avocati sa te dea in judecata, timp, bani, oameni nemultumiti.
De aia au bagat asigurarea obligatorie, ar fi prea mare bataie de cap.