Întrebare recomandată | Maximus_7522 a întrebat:

De ce este necesar sa se demonstreze vinovatia persoanelor care au savirsit infractiuni?

59 răspunsuri:
| Kennziiie a răspuns:

Păi poate fi doar o bănuială, trebuie să se demonstreze că sunt sau nu implicaţi.

| Kennziiie a răspuns:

Păi trebuie să se demonstreze dacă este vinovat sau nu.big grin

| Florinaaaaaaaa a răspuns:

Pai pur si simplu, asa este corect. Daca cineva omoara un om, acel om trebuie pedepsit. nu? de ce sa fie lasat in libertate?!big grin sau daca cineva jefuieste o banca, de ce sa ramana cu banii? happy nu e corect.

| MiSSyoUNow a răspuns:

Pai sa zicem ca tu esti acuzat, da. Si un judecator prost, fara probe te declara vinovat, fara macar sa se uite pe dosar. Ti se pare normal?!

| beyondbirthday a răspuns:

Pai, daca nu demonstrezi vinovatia, s-ar putea sa bagi la inchisoare o persoana care de fapt nu a facut lucrul de care a fost acuzata!

| PamPamPaaaam a răspuns:

Mai pe limba ta : Este necesar să se demonstreze vinovăția persoanelor care au săvârșit infracțiuni pentru a se ști sigur dacă au fost vinovate sau nu...

| Seby52 a răspuns:

Ca lumea (familia, societatea) sa stie de ce s-a intamplat lucrul respectiv!

| gratian a răspuns:

Pentru ai putea baga la puscarie sa nu mai comita alte imfractiuni

| SinfulDesire a răspuns:

Apoi no si tu acum statul trebuie sa faca bani si sa iroseasca mai mult prin unele da unele trebuiesc investigate altele nu prea

| chels95 a răspuns:

Pentru a fi pedepsite...

| iKivy a răspuns:

Persoana acuzata de comiterea unei infractiuni este considerata nevinovata atata timp cat vinovatia sa nu-i va fi dovedita.

| TechnoCocktail a răspuns:

Pe bune? Asta chiar ai intrebat-o serios?
Frate oamenii se schimba. cel putin 10 %.

| goodofwar09 a răspuns:

Pentru ca altfel trebuie sa fie prinsi.

| Idontknow69 a răspuns:

Pentru ca asa este corect. De exemplu daca pe tine te-ar rapi un nebun vrand sa te omoare(Doamne fereste!) iafr tu ai scapa nu ai vrea ca acel om sa fie pedepsit?
APP: Buna intrebare! happy

| Websters a răspuns:

Pentru ca poate sa ifi fie inscenata crima sau orice a facut.

| DaLittleUK a răspuns:

Pentru ca daca cineva nu este vinovat, de ce sa fie bagat in puscarie? Trebuie demonstrata si nevinovatia. Si daca unii spun ca nu sunt vinovati, desi sunt, ti-ar placea sa nu intre la inchisoare? Logic.

| Floricika2000 a răspuns:

Pentru a nu se face o eroare in judecata!

| Al3Cssa19 a răspuns:

Pentru ca acele persoane au facut lucruru grave si pe care legea le interzice si pentru a ii putea ''rasplati'' cu inchisoarea sau cu altceva asta depinde de cat de grava este fapta! Eu te sfatuiesc sa nu incerci astalaughing... Sper ca te-am ajutat!

| Euuu99 a răspuns:

Buna!
Pentru a nu fi nimeni acuzat pe nedrept.
Sa-ti dau un exemplu: Daca cineva ar spune ca tu ai furat ceva, iar tu ai stii ca nu ai savarsit aceasta fapta, dar nimeni nu te-ar lasa sa dovedesti ca esti nevinovat si te-ar baga direct in inchisoare.Ar fi corect?

| DeliricEdeVina a răspuns:

Ca sa nu intre nevinovati in parnaie

| Alexuţaaa a răspuns:

Mi se pare foarte important sa se demonstreze vinovatia persoanelor care au savarsit infractiuni, pentru ca altfel oricine ar putea intra la inchisoare pe nedrept. Ca legile din Romania sunt asa cum sunt, de fapt ca in Romania atitudinea autoritatilor este asa cum este, este altceva, si cred ca solutii pentru a schimba Romania sunt foarte putine... E adevarat ca, datorita acestui fapt, ajung sa fie pedepsiti, de foarte multe ori, oameni nevinovati, sau, sa nu fie pedepsiti oameni vinovati. lucruri pe care nu le inteleg. De ce la cei nevinovati au mai multe dovezi si de ce la cei vinovati ( unii ) dispar dovezile? Pentru a se schimba ceva in tara asta, ar trebui ori o schimbare de atitudine la 180 de grade in randul tuturor celor care "au pus stapanire pe noi ", ori in randul celor care savarsesc infractiuni, ceea ce cred eu ca ar fi putin probabil, ori o spalare pe creier, ori, nu stiu, o revolutie... ultima ar fi cam greu de obtinut, pentru ca pentru o revolutie este nevoie de oameni care sa se gandeasca si la binele poporului, pentru ca Romania sa fie un mediu bun si pentru copiii lor, si acestia sa nu fie nevoiti sa fuga de tara lor. in schimb, exista comoditatea asta, la unii oameni, ca pot intretine copiii, dar pana cand?

de aici cred eu a vin toate problemele cu acuzatii false, cu infractiuni nepedepsite, din comoditate.

ASTA E!

| MaRRyAuTsA a răspuns:

Pentru a se demonstra ca el este vinovat nu altcineva. O zi buna!

| HelenWalker a răspuns:

Pentru ca nu putem sa facem inchisoare pe nedrept. Adica daca o prietena de-a ta ar fi sinucisa si tu ai fi acuzat ar trebui sa ti se dovedeasca nevinovatia. Succes!

| gigite a răspuns (pentru HelenWalker):

"o prietena de-a ta ar fi sinucisa" - Nu suna bine? cineva se sinucide!

| UrsuletssDePlus a răspuns:

Pai eu cred ca daca nu s-ar demonstra vinovatia ar putea fi condamnate persoanele fara nicio vina.winking

| juubi a răspuns:

Ca sa plateasca pentru ce a facut

| JacobD1 a răspuns:

-cel putin 2 martori
-dovezi clare
-informatii precise despre locul si timpul infractiunii

| JacobD1 a răspuns:

-cel putin 2 martori
-cat mai multe dovezi clare
-informatii precise despre locul si timpul infractiunii

| skipper0 a răspuns:

Invata in p++a mea sa scrii!