| LanguageMaster a întrebat:

De ce gardienii din închisori nu mai au voie să poarte arme letale?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Probabil pentru ca i-ar omora pe detinutii care nu stau linistiti. Gandeste-te cum este sa treci in fiecare zi pe langa unul care sa te scuipe si in loc sa-l poti bate poti sa-l impusti!

| johnnny123 a răspuns:

De unde ai tu informația că gardienii din închisori nu pot avea arme letale?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Simplu de tot. Dacă stau pe zidul închisorii fără contact cu deținuții, atunci deținuții nu pot ajunge la arma letală ca să schimbe raportul de forțe în închisoare. Dacă stau printre deținuți, există riscul de ucidere foarte mare.

Bula
| Bula a răspuns:

Poate nu au voie sa poarte in permanenta arme asupra lor.
In cazuri de alarma insa se schimba situatia, in acel caz este deja nevoie de forta armata.
La fel, si santinelele (si cei de la pazaportilor) trebuie sa aiba arme asupra lor, mai ales la inchisori "grele".