| LanguageMaster a întrebat:

Există vreo diferență între un debitor cedat și un debitor cedent?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista mai multe diferente.
Debitorul cedat este o parte a cesiunii de creanta, respectiv atunci cand un creditor transmite altui creditor creanta sa asupra debitorului sau, cesiunea se face fara acordul debitorului.
Debitorul cedent este o parte a preluarii datoriei sau novatiei prin substituirea debitorului, respectiv un debitor transmite datoria sa catre un creditor unei terte persoane, care ii ia astfel locul de debitor si transmisiunea se poate face numai cu acordul creditorului.