| Ion091831 a întrebat:

Hei TPU, de unde pot lua o cerere pentru prelungirea dreptului de circulație (am dosa penal deoarece am condus cu permisul suspendat și am înțeles ca este o cerere pe care trebuie sa o duc la procurorul care se ocupa de caz)? Am văzut pe internet ca trebuie sa se prezinte in fata procurorului cu cererea, dar nu prea cred asta, deci trebuie depusă undeva sau dusa personal la procuror?

1 răspuns:
| Sorin2323 a răspuns:

Procurorul nu are nici o treabă... Trebuie sa mergi la organul de cercetare penală care iti instrumentează dosarul penal. Ție ți - a eliberat dovada cu drept sau fără? Daca este fără nu ai ce sa mai faci... Daca o ai cu drept de circulație 15 zile poti merge la Politia rutieră pentru a-ți prelungii dovada pe tot parcursul timpului pana la definitivarea cercetărilor și la finalul dosarului penal.