| AnonimKjn a întrebat:

Hei TPU.
La noi in scoala, astazi s-a bagat o regula cam ciudata. Din cate am inteles este o lege, nu mai stiu cum se numeste dar stiu ca incepe cu b sau ceva de genul.
Legea asta ar cam inseamna ca nu mai ai voie sa injuri, insulti, tachiniezi, sa pui porecle sau orice altceva. Directoarea a spus ca daca o sa fim prinsi o sa ne faca dosar penal si o sa ne trimita la scoala de corectie. Vreau doar sa stiu daca am dreptul la un avocat si cam cate sanse ar exista ca sa scap. Spun asta pentru viitor deoarece mai mult ca sigur nu o sa pot sa ma abin fara sa injur un coleg sau pe altcineva.

33 răspunsuri:
| qaedfasgtsubj4 a răspuns:

laughing)))))))) sfatul meu e sa-ti mai scurtezi din limba, in acest cas!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A votat senatul ieri o astfel de lege împotriva bullying-ului, nu penală și nu a intrat în vigoare

| AnonimKjn explică (pentru anonim_4396):

Si e pe bune ce ne-a zis directoarea? ca poti sa ajunge la scoala de corectie?

| AnonimKjn explică (pentru qaedfasgtsubj4):

Atat timp cat am dreptul la un avocat, nu am de ce sa mi scurtez limba, pentru ca nu imi e teama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa injuri, pui porecle categoric nu e bine,
Dar nu exista asemenea lege, incat sa va trimita la scoala de corectie, sau dosar penal, pentru asa ceva rolling on the floor
Directoarea vroia doar sa va sperie, In cel mai rau caz iti poate scadea nota de la purtare, dar trebuie sa fi extraordinar de rau pentru asa ceva, gen sa bati tare pe cineva etc

| AnonimKjn explică (pentru anonim_4396):

Legea aia se numeste bullying, deci totul este ok?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Este un proiect de lege abia adoptat de senat, nu este inca promulgata si da face referinta la violenta fizica, verbala si psihologica in scoli.

Nu face nimeni nicio inchisoare si nici nu te pedepseste nimeni ca te injuri reciproc cu colegu de banca

| anonimg a răspuns:

Noi trebuie sa-i ajutam pe copii mai slabi ca noi, sa le luam apararea si sa le sarim in ajutor. Eu asa am facut dintotdeauna. Asa trebuie sa facem toti.
Numai cand vei face asta cu toata inima, numai atunci nu vei mai putea sa-i injuri pe ceillalti. Pur si simplu caracterul ti se va transforma in bine fara sa-ti dai seama. Si este o datorie a fiecaruia ca sa lupte cu propriile defecte de caracter, si nu cu defectele altora. Mai bine sa cadem de prosti, mai bine sa fim jigniti decat sa jignim, decat sa ne stricam caracterul.
Trebuie sa fim intelepti.
"Nu raspunde nebunului dupa nebunia lui, ca sa nu semeni si tu cu el." (Proverbe.26:4)
"Raspunde insa nebunului dupa nebunia lui, ca sa nu se creada intelept." (Proverbe.26:5)
Dar niciodata nu trebuie sa raspundem cu jigniri.

| sierra1 a răspuns:

Pedepsele și sancțiunile vor apărea in termen de 90 zile de la promulgarea legii deci incă nu te speria

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai e ceva nou... Daca vede ca absentezi cam mult, scoala va trimite scrisoare parintilor sau va trimite Politia acasa si vor aplica amenzi parintilor care si-au inscris copiii la scoala, dar totusi copilul continua sa absenteze laughing aaa ca vezi si cu chiulul cum faci laughing

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Este Legea 652/2018 care a modificat și completat Legea educaţiei naţionale nr.1/2011. Deci se va regasi in Legea Educatiei. Daca vrei sa o citesti este pe pagina Senatului: http://bit.ly/2SB8QnN
Ca orice lege facuta de astia fara cap, din Romania, nu are nici o eficienta neprevazand pedepse.

| Horus35 a răspuns:

Legea b... unului simț? E nevoie de o lege sau o pedeapsă pentru a l face pe un elev să înțeleagă cât de distructiv este pentru cei din jur să fie agresații fizic sau verbal? Nu ajungi la școala de corecție de la o înjurătură, dar nici nu ieși cu conștiința curată dacă ajungi să-ți necăjește colegii.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu exista o asemenea lege. Au fost adoptate de Senat prevederi de completare a L.1/2011, privind bullying-ul, dar mai trebuie adoptate de Camera Deputatilor si apoi sa fie promulgate de Presedinte si publicate in Monitorul Oficial si abia atunci o sa stim exact despre ce este vorba.

| Gaby212 a răspuns (pentru AnonimKjn):

Dar mai tarziu, cand vei ajunge in societate, tot ca un golan ai să vorbesti? Specimenele ca tine nici in scoala de corectie nu isi au locul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Camera Deputatilor deja a adoptat-o, din octombrie parcă, acum a mers la promulgare.

| elcosmin a răspuns:

Va minte de va rupe! Nu are cum sa va faca dosar penal din moment ce sunteti minori. Si chiar daca ati fi, nu ai cum sa fac dosar penal pentru ca ai pus o porecla cuiva. E jalnic. Si pe noi ne mai mintea pe la scoala ca sa fim cuminti, dar nici chiar asa laughing))). E foarte bine ca ai intrebat ca daca nu as fi stiut, probabil si eu as fi intrebat. Deci stai linistit ca nu are ce sa-ti faca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana si eu sunt confuz si nu eu am pus intrebarea. Unii zic ca da, altii ca nu... hotarati-va odata.

| elcosmin a răspuns (pentru Gaby212):

El doar a intrebat nu inseamna ca e "specimen", asa cum il numesti tu.

| Sn4k3 a răspuns:

Sunteti in generala sau ce? Nu e nimic penal si nu e nici o lege. Si-a batut joc de voi ca v-a vazut mai ''destepti'' si ca injurati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru elcosmin):

De la 14 ani răspunzi penal pentru faptele tale

| elcosmin a răspuns (pentru anonim_4396):

In caz de nu stiai, de la 16.si nu raspunzi in totalitate, doar pe jumatate. Nu mai incerca sa-mi explici nimic ca stiu despre ce e vorba si stiu ce vorbesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru elcosmin):

Zău?
CAPITOLUL I
Regimul răspunderii penale a minorului
Art. 113

Limitele răspunderii penale

(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.

(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.

(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.

| CiobotaruValentin a răspuns:

Salut.Bullying-ul este interzis prin legea educaţie naţionale numărul 1/2011.Aceasta prevede următoarele :
Profesorii vor trebui, conform noii legi, să facă evaluări prin intermediul cărora vor identifica persoanele de tip bullyed, apoi vor avea de urmat niște proceduri clare pentru protejarea și ajutarea acestora. Toate unitățile de învățământ vor introduce sesiuni de informare asupra problemelor legate de violența psihologică de tip bullying, astfel vor aplica strategiile educaționale potrivite. De asemenea, faptul că însuși acest fenomen anti-social este în sfârșit prevăzut de Legea Educației Naționale este o premieră în România, deoarece bullying-ul, conform ultimelor statistici, este principala cauză a depresiei sau a sinuciderilor în rândul tinerilor cu o vârstă sub 18 ani.
O seară bună şi sper că te-a ajutat răspunsul meu!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca parintii tai au bani foarte multi sa-ti "cumpere" un avocat, atunci da-i drumul la injuraturi, dar nimeni nu garanteaza daca mai faci purici multi in scoala aia, ca sigur ajungi la scoala de corectie, asa cum ar trebui sa se aplice huliganilor. laughing
In orice caz, de ce-ti este atat de greu sa inveti sa vorbesti frumos si sa-ti respecti colegii?
Ai primit educatie acasa, ori te-au crescut ai tai in grajd, cu porcii?
Pacat ca nu s-a gasit nici unul pana acum sa-ti aplice o corectie peste gura, sa vezi ce iute iti aduci aminte ce-i bine si ce-i rau, cand deschizii gurita si slobozest injuratura.
Dar nu-i tarziu nici acum, ca nu prea te duce nici capul si sigur slobozesti tu vreuna...

| AnonimKjn explică (pentru Gaby212):

Iți dai seama ma frate happy

| AC4S4 a răspuns:

Ce e ciudat la aceasta regula? Nu tine de minimul bunului simt sa nu injuri, insulti un om?

| AnonimKjn explică (pentru AC4S4):

La scoala parca mergeam sa invatam, este ceva normal ca doi copii sa se certe, la scoala ar trebui sa stim deja ce e bine si ce e rau, nu sa fim obligatii sa nu scoatem o "prostie" ca sa ne de-a o directoarea in judecata. Si dupa unii se intreaba de ce sistemul de invatamant din Romania e naspa. Sa mergi la scoala/liceu cu gandul ca daca injuri ajunge la scoala de corectie iti da ganduri sa te duci in Anglia la scoala sincer.

| AnonimKjn explică (pentru Violleta2022):

Hai sa ti explic eu vreo doua. Se pare ca TU nu cunosti ce e bine si ce e rau in scoala noastra, si nu ai dreptul sa imi spuni ca am crescut in grajd cu porcii, nici macar nu ma cunosti, si stai calma ca n-o sa se gasesca nimeni sa mi inchida "gurita".

| AnonimKjn explică (pentru elcosmin):

Ce sa le ceri frate?

| AnonimKjn explică (pentru Gaby212):

Ma mir ca ma faci "specimen" dar nici nu mi cunosti personalitatea.