| anonim_4396 a întrebat:

In cazul unui proces, poate reclamantul sa numeasca o alta persoana implicata in proces drept reprezentant al acestuia? (nu avocat) Adica sa raspunda in locul lui la intrebari si sa explice ce si cum.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate da procura speciala, facuta la un notar public, unei alte persoane ca s-o reprezinte in proces.
Daca si persoana imputernicita este parte in proces atunci poate da acesteia procura numai daca aceasta are aceleasi interese (este tot reclamant si are aceleasi solicitari).

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Cred ca da, cel mai indicat este sa te interesezi la tribunal, sa vezi exact ce spune legea, sa vezi ce anume trebuie sa faci si cand, ce trebuie sa faca cel care te reprezinta.