| LanguageMaster a întrebat:

În dreptul civil, simulația ar putea fi ilegală?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prin ea insasi simulatia nu este ilegala. Conform Codului civil, citez:
"ART. 1.289. Efecte între părţi
  (1) Contractul secret produce efecte numai între părţi şi, dacă din natura contractului ori din stipulaţia părţilor nu rezultă contrariul, între succesorii lor universali sau cu titlu universal.
  (2) Cu toate acestea, contractul secret nu produce efecte nici între părţi dacă nu îndeplineşte condiţiile de fond cerute de lege pentru încheierea sa valabilă."
In schimb contractul secret nu este opozabil tertilor si poate fi ceruta anularea acestuia (nulitate relativa) de catre cei interesati sau lezati prin incheierea lui.