| LanguageMaster a întrebat:

Instanțele din România încă mai folosesc Codul Penal din 1969?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate ca mai folosesc, respectiv daca infractiunile au fost comise inainte de intrarea in vigoare a actualului Cod penal, fiindca se aplica legea in vigoare la data comiterii infractiunii, conform Codului penal, citez:
"ART. 3.Activitatea legii penale
  Legea penală se aplică infracţiunilor săvârşite în timpul cât ea se află în vigoare."
De la aceasta regula exista o exceptie, respectiv se aplica legea noua daca este mai favorabila.

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Nu. Codul Penal si cel de Procedura Penala au fost modificate, astfel incat sa corespunda realitatii pe care o traim. Poate ca s-au pastrat anumite reglementari/formulari vechi, dar s-a dorit o modernizare a vocabularului si introducerea de noi infractiuni si sanctiuni care nu existau in trecut.
Actualul Cod Penal a fost adoptat în 2009 (Legea 286/2009) și a intrat în vigoare la 1 februarie 2014.