| BuncarAhmed a întrebat:

Mi-am luat o masina din Bucuresti si sunt din Hunedoara si vreau sa o imatriculez doar ca la mine in judet e full lista de programari, pot sa o imatriculez si in alt judet?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inmatricularea unei masini se poate face numai in judetul de domiciliu sau de resedinta (flotant), nu se poate face in alte judete.
Potrivit OUG nr.195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.13.(1)Autovehiculele, cu excepţia mopedelor şi a troleibuzelor, precum şi remorcile se înmatriculează permanent sau temporar la autoritatea competentă în a cărei rază teritorială proprietarii îşi au domiciliul, reşedinţa ori sediul, în condiţiile stabilite prin reglementările în vigoare."

2 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Sigur ca da
iti faci mutatie sau macar flotant in alt judet si o inmatriculezi acolo

suntserios
| suntserios a răspuns:

Odata ce iti faci mutatie in judetul ala poti