| Joker3134 a întrebat:

Poti sa iesi la pensie si la 60 de ani daca ai 30 ani vechime? Cum e exact?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cei care lucreaza in conditii normale de munca nu pot iesi la 60 de ani si cu vechime de 30 de ani, nici macar in pensie anticipata partiala.
Pot iesi doar politistii, militarii, cei care au lucrat in conditii speciale sau deosebite de munca, in munci periculoase, etc.

| RoCkKiD a răspuns:

Ca sa te pensionezi trebuie sa indeplinesti 2 conditii.

1.sa ai varsta minima de pensionare (parca era 63 pentru femei si 65 pentru barbati)
2.sa fi indeplinit stadiul minim de cotizare (15 ani)

Poti incepe sa iei pensie de la 60 daca ai pensie privata la pilonul III acolo iti trebuie parca minim 5 sau 6 ani neintrerupti de cotizare si 60 de ani impliniti.

| mgtow a răspuns:

Doar aia care sau angajat in anii 70 au iesit cu grupa la 55 de ani si o duc bine. Daca o ia razna parlamentu romaniei te scoate la pensie la 68 de ani. Si asa nu prea cred ca prindem pensia la cate chimicale mancam

| mgtow a răspuns (pentru RoCkKiD):

Misto laughing oricum pensionar la 60 ar fi o plictiseala de categorie sa nu faci nimic la varsta aia

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns (pentru Joker3134):

| RoCkKiD a răspuns (pentru mgtow):

Nu stiu ce e aia o plictiseala de categorie.

Problema cu pilonul 3 este ca bagi bani tu, din salariul net si daca incepi pe la 25 de ani si pui un 500 de lei pe luna la 60 de ani (cu o crestere de 8% pe an) ajungi la un 900 de lei pe luna (presupunand ca mori la 80) bani care nu-s suficienti sa traiesti.

Deci nu, daca nu cumva ai alte venituri, nu traiesti din asta pentru ca 1, putini oameni au 500 de lei pe luna si 2, suma e prea mica, cine are de dat 500 de lei la pensie nu traieste cu 1000.

| mgtow a răspuns (pentru RoCkKiD):

Fondul de pensii privat nu e bun, te face la bani e o afacere guvernamentala sa mai ciordeasca taxe. Se deschide un cont curent pentru economii si de aia nu se atinge nici pisica, unele banci plateste comision daca faci economii.

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns (pentru Joker3134):

E o afacere medicina, nu e vindecatoare de boli. Ieri zicea la stiri cum baga plumb si radacini din plante in suplementele alimentare.

| RoCkKiD a răspuns (pentru mgtow):

Tu poti sa crezi ce vrei dar este foarte bun in masura in care iti permiti sa contribui.
Fondurile iau banii respectivi si ii investesc in chestii cu risc scazut, de acolo vine castigul lor ca nu-s crucea rosie, fondul trebuie asa aiba profit ca sa existe.

Nu stiu cum ai impresia ca functioneaza dar in privinta taxelor ma indoiesc ca evita sa platesca vreun leu din ce datoreaza. Acum ca se folosesc de toate oportunitatile din legislatie sa isi reduca contributiile...asta face orice firma.