| ionutcat a întrebat:

Salut am 17 ani sunt in italia vreau sa plec in romania as vrea sa stiu daca pit sa trec vama fara procura de la parinti si fara insotitor

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca esti cetatean roman, la intrarea in tara ai nevoie doar de o carte de identitate sau un pasaport valabil.

De insotitor precum si de o declaratie notariala din partea ambilor parinti( prin care isi exprima acordul si indica un insotitor) vei avea nevoie la iesirea din Romania--- vezi "conditii de calatorie- cetateni romani minori" si continutul si forma declaratiei pe site-ul politiei de frontiera :http://www.politiadefrontiera.ro/

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La iesirea din tara ai nevoie si de procura si de insotitor

| doctorandus a răspuns:

Da, poti sa intri in Romania, dar nu mai poti sa iesi fara procura.