| mihaisr a întrebat:

Poate cineva sa imi indice legea/legile care interzic fotografierea in spatii cu destinatie publica? Ma refer aici la magazine, piete agroalimentare, etc. Exista o astfel de lege?
Am observat ca in Hala Obor din Bucuresti, de exemplu, fotografiatul este interzis si vreau sa stiu daca este un abuz, sau au un temei legal.
Multumesc!

39 răspunsuri:
| BIueTear a răspuns (pentru regis):

ACCESUL PE PROPRIETATEA PRIVATA IN EXERCITATEA ATRIBUTIILOR OFICIALE se face dupa alte reguli. daca doreau sa bea un suc (chiar si in uniforma) nu ii putea nimeni opri. si apoi se puteau autosesiza pe anumite aspecte. insa nu poti veni sa faci cu scopul declarat "razie" fara mandat pe o proprietate privata, chiar daca accesul este public. perchezitia si identificarea persoanelor nu se face "pentru ca asa vreau eu, politistul" ci dupa anumite reguli.
deci nu te poate pri politistul pe strada "ca asa vrea el" si sa iti faca perchezitie corporala sau sa te legitimeze. este adevarat ca motivele ce pot fi invocate sunt destul de vagi insa oricum, actiunea trebuie motivata/justificata legal si nu cu "asa vrea muschiul meu de politist" (poate invoca faptul ca "semeni cu fane inractorul dat in urmarire" si a vrut sa verifice daca esti el sau nu).

| BIueTear a răspuns (pentru Kaℓi):

Ce nu este interzis de lege este implicit permis.
ai vreo lege care zice ca ai dreptul sa stranuti?! nu. dar prin simplul fac ca nu exista o lege care sa iti interzica stranutul inseamnaca ai dretul legal sa stranuti.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru BIueTear):

Am siguranta ca pot face deosebirea intre persoana fizica si cea juridica.
Tu nu fotografiezi o persoana juridica, nici nu se poate face asta, tu fotografiezi/filmezi persoane fizice (umane) aflate intr-un spatiu privat.
De altfel

| SigBogdan a răspuns (pentru Ioandelasal):

Baiatul a spus " spatiile destinate publicului" nu a zis privat..in mall, peco, magazine, club, discoteca...si tot asa unde acel spatiu, este provat ok dar cu destinatie publuca ai voie sa faci ce vrei tu in conditiole legii.da, ai voie sa faci poze fara acordul proprietarului? ce spui tu acolo este altceva

| BogdanoffCibo a răspuns:

Nu exista Baza legal care interzice fotografierea pe spatiul public, daca te intreaba ce a numai fii pussy, Dai doua coate on gura si gata numai mormaie

| MihaCorni a răspuns (pentru Wehrmacht):

Eronat!
Cu toate ca spatiile apartin unui privat au statut de organizare privat atat timp cat nu sunt de utilitate publica.Devin spatii publice impreuna cu legile care reglementeaza aceste tipuri de spatii in momentul in care sunt accesibile publicului larg(magazine,parcuri, biserici, baruri, restaurante, etc)Reguli se pot face numai in spatii private. Nu confundati!

| MihaCorni a răspuns (pentru Wehrmacht):

Eronat total!
Cu toate ca spatiile apartin unui privat au statut de organizare privat atat timp cat nu sunt de utilitate publica.Devin spatii publice impreuna cu legile care reglementeaza aceste tipuri de spatii in momentul in care sunt accesibile publicului larg(magazine,parcuri, biserici, baruri, restaurante, etc)Reguli se pot face numai in spatii private. Nu confundati!

| MihaCorni a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eroare grava de interpretare!
Cu toate ca spatiile apartin unui privat au statut de organizare privat atat timp cat nu sunt de utilitate publica.Devin spatii publice impreuna cu legile care reglementeaza aceste tipuri de spatii in momentul in care sunt accesibile publicului larg(magazine,parcuri, biserici, baruri, restaurante, etc)Reguli se pot face numai in spatii private. Nu confundati!

| MihaCorni a răspuns (pentru regis):

In totalitate gresit!
Cu toate ca spatiile apartin unui privat au statut de organizare privat atat timp cat nu sunt de utilitate publica.Devin spatii publice impreuna cu legile care reglementeaza aceste tipuri de spatii in momentul in care sunt accesibile publicului larg(magazine,parcuri, biserici, baruri, restaurante, etc)Reguli se pot face numai in spatii private. Nu confundati!