| MCSOMI a întrebat:

Buna ziua!
Un subiect care a devenit o mare problema pentru fotografi si reprezinta o nebuloasa in capul multor cetateni si chiar mai grav a unor organe de ordine.
Ex: In parcuri se inmultesc persoanele care imi interzic si ma obliga sa le cer acordul de a fotografia.
Astazi in parcul Brancoveanu(Oraselul Copiilor) doi agenti de la Politia Locala sect4 mi-au impus sa nu mai fotografiez prin parc decat daca am aprobare,deoarece legea (Care?) interzice fotografiatul. Am intrebat daca asa procedeaza si cu zecile de mii de cetatenii care trec prin parc si scot telefoanele fotografiind orice fara o asa zisa aprobare.
Totodata le-am atras atentia ca o sa chem Politia pentru ca ceea ce fac reprezinta o agresiune si respectiv o infractiune asupra mea.
Nu au putut sa indice cu subiect si predicat legea care interzice fotografiatul pe domeniul public si totodata s-au eschivat in a isi prezenta actele de indentificare. Ce este asta? Unde o sa ajungem cu necalificatii si ametitii astia? O sa dispara fotografia stradala? O sa plecam in munti? O sa dam in judecata comerciantii de aparate foto, pentru ca comercializeaza ceva interzis si de nefolos? Quovadis homo sapiens?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici o lege nu interzice fotografiatul in parcul public, daca ar interzice atunci ar fi afisat "Fotografiatul interzis".
In schimb o persoana fotografiata, in asa fel incat ar fi usor recognoscibila, poate interzice s-o fotografiezi, fiind vorba de dreptul la propria imagine, prevazut de Codul civil, citez:
"ART. 73. Dreptul la propria imagine
(1) Orice persoană are dreptul la propria imagine.
  (2) În exercitarea dreptului la propria imagine, ea poate să interzică ori să împiedice reproducerea, în orice mod, a înfăţişării sale fizice ori a vocii sale sau, după caz, utilizarea unei asemenea reproduceri. Dispoziţiile art. 75 rămân aplicabile."
La fel este si pe strada.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste aici un raspuns de la avocati: https://bit.ly/3oW0Eyx

| anonimg a răspuns:

Cei mai multi politisti -si primari totodata- nu cunosc legile, si fac dupa cum ii taie capul. Probabil au auzit si ei ca nu au voie sa fie fotografiati oamenii -sau au fost probleme de felul acesta in acea zona-, si au dat interdictia de a nu se mai fotografia nimic.
Tu spune-le cu tot respectul ca nu exista nici o lege care sa iti interzica fotografierea in parcuri. Si la tv se vad oamenii cand se fac reportaje.

| Catrice a răspuns:

E vorba că tu surprinzi involuntar și oameni și unii se simt deranjați de asta

| MCSOMI explică (pentru Catrice):

Pot surprinde orice si pe absolut oricine in spstiul public.In cazul in care o persoana se simte lezata si are anumite probleme fata de libertatea mea de exprimare o poate face in instanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde frate de situatie, dar viata privata continua si in spatiul public sa stii,

| MCSOMI explică (pentru anonim_4396):

Nu exista asa ceva.
Pot surprinde orice si pe absolut oricine in spstiul public.In cazul in care o persoana se simte lezata si are anumite probleme fata de libertatea mea de exprimare o poate face in instanta

| anonim_4396 a răspuns (pentru MCSOMI):

Pai asta am zis si eu, ca n-are militianu treaba, trebuie sa se duca in instanta persoana lezata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu mentiunea ca n-are nicio treaba politaiu sa-ti interzica el sa filmezi, persoana vatamata are doar actiune delictuala impotriva ta