| Rares-Mihail_Dragut_1997 a întrebat:

Astazi am incasat o amenda considerabila de aproximativ 1400 lei.
Ceea ce ma nedumireste este urmatoarea chestie: cand i-am vazut, am scazut viteza de la aproximativ 90 pe la 70 si ceva. Pe amenda scrie 6 puncte penalizare, amenda 1400 lei.
S-ar merita sa fac contestatie? Daca fac contestatie pot pierde sansa de a plati pe jumatate in 48 de ore?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca te-au prins inainte de a scadea viteza.
Poti face plangere contraventionala dar daca este respinsa ai pierdut dreptul de a plati jumatate din minimul amenzii si va trebui sa platesti amenda stabilita.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Contestatie pe ce motiv? Ca nu te au prins cand ai vrut tu? Sa stii ca radarul nu functioneaza asa cum crezi tu... el te vede inainte sa il vezi tu.