| valy956 a întrebat:

am primit o amenda de 630 lei sau 315lei in 2 zile lucratoare pentru ca nu aveam actele la masina la mine!

Pe proces verbal scrie asa :

Stabilesc :
a) X La avertisment si X la amenda in suma de 630 lei
b) 9 PUNCTE-AMENDA in valoare de 630 lei
c) ( nu scrie nimic ) la puncte de penalizare

Intrebarea mea e ste urmatoarea, astea 9 puncte se pun la cumulul de puncte? adica, daca mai fac 6 puncte mi se suspenda permisul? ca tot n-am inteles chestia asta!, merci anticipat.

Fundita pentru cel mai bun si prompt raspuns.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de puncte de penalizare ci de puncte-amenda, asa se stabilesc amenzile si apoi se transforma in sume, un punct de penalizare fiind anul acesta de 70 lei. Pentru lipsa actelor nu se dau puncte de penalizare.
Daca ai fost sanctionat numai pentru lipsa actelor politistul a gresit, contraventia aceasta se sanctioneaza numai cu 6-8 puncte amenda, respectiv de la 420 lei la 560 lei si jumatate din minim este 210 lei. Numai bine!