| RoRobby a întrebat:

Mama mea este in preaviz 20 de zile lucratoare pana pe 06.07.2017.Pe 07.07. 2017 i se incheie contractul de munca datorita dificultatilor financiare ale firmei(Art.75 Aliniatul 1 din codul muncii).A lucrat la firma din 29.09. 2016. A fost in somaj de la alta firma din 01.10. 2015 pana 30.09.2016.De pe 01.10. 2016 pana pe 30.09. 2017 ar fi fost in somaj cu salarii compensatorii dar pentru ca s-a angajat i s-a luat jumatate din suma in fiecare luna.
Mai beneficiaza de aceste venituri compensatorii pana pe 30.09. 2017 daca contractul de munca se desface pentru ca postul ei s-a desfiintat(Art.65 aliniatul 1 din contractul de munca)? Trebuie sa i se plateasca si zile de concediu de odihna neefectuate(a avut doar 2 zile in acest an)?

Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Conform L.76/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 73.(1)Persoanele prevăzute la art. 72 beneficiază de această sumă şi în situaţia în care, în perioada pentru care au dreptul la indemnizaţia de şomaj, le încetează raportul de muncă sau de serviciu la primul angajator şi se încadrează, cu normă întreagă, în termen de 30 de zile, la un alt angajator.
(2)Suma plătită din bugetul asigurărilor pentru şomaj, în cuantumul stabilit la art. 72, se acordă pentru situaţia prevăzută la alin. (1) până la sfârşitul perioadei pentru care persoana era îndreptăţită să primească indemnizaţia de şomaj."
Fata de aceste prevederi va benefici de suma de la somaj doar daca se incadreaza, in termen de 30 de zile, la alt angajator.
2.Are dreptul la plata zilelor de concediu aferente perioadei lucrate in acest an.

1 răspuns:
| octav005 a răspuns:

Pai banii pe restul zilelor de concediu ramase.