| Curios2019 a întrebat:

Va rog sa-mi spuneti cam cat ar costa o taxa de inmatriculare? E prima masina, am ceva bani stransi, dar vreau sa stiu cu o aproximatie care ar fi suma finala. Masina fiind un dodge 2.0 TDI, 2008. Pe net, cand am calculat taxa de inmatriculare, a iesit undeva la ordinul miilor de euro. Cam 2000 si ceva. Masina in sine costa 3000. Este cu adevarat suma finala a taxei de timbru?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu mai exista taxa de inmatriculare, se plateste doar contravaloarea placutelor cu numerele de circulatie, de cca 40 lei sau 80 de lei daca sunt numere preferentiale.
Timbrul de mediu a fost abrogat prin L.1/2017, incepand cu 1 februarie 2017.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Taxa de timbru nu mai exista din 2017