| bobonel a întrebat:

Care este regimul de inmatriculare al masinilor autoutilitare?(intelesesem ca taxa este mai mica).De exemplu cat m-ar costa taxa pentru o masina Toyota Hilux din 2007 cu motor de 3000 cmc diesel euro 4 (as vrea sa stiu cat m-ar costa prima inmatriculare pentru o masina normala si pentru una autoutilitara). Funda indiscutabil!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Diferenta ar fi cam de 600E,

cam 400E la autoutilitara, 1000E la autoturism.

Insa trebuie sa platesti omologarea ca si autoutilitara daca nu este deja omologata.

Asigurarea va fi mai mare, la fel si rovigneta. In schim platesti mai putin la impozit.

Calculeaza tu daca merita toata treaba

| adinaTPU a răspuns:

Nu e greu de calculat, nici in cazul asigurarii, nici in cazul taxei de timbru (inmatricularea). Pentru timbru intra pe http://static.anaf.ro/......_2013.html ca sa calculezi, iar pentru RCA intra pe http://www.rca-ieftin-online.ro/rca-ieftin.php Brokerul are calculatorul gratuit si este de incredere, il recomand cu caldura. Poti folosi calculatoarele ori de cate ori vrei