| mtw123 a întrebat:

Salutari.

Am intrat pe site-ul scolii de subofiteri de pompieri Paval Zaganescu la criteriile de recrutare si nu mai specifica interdictia purtarii tatuajelor la vedere. Inseamna ca pot da la pompieri daca am tatuaje la vedere?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil ca au adaugat altceva in plus pe langa cele existente.

| debarasator63 a răspuns:

In principiu da, dar mergi la cabinetul medical de la I.G.S.U. (in Dealul Spirii) si intreaba medicul de acolo. E mai sigur asa.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pesemne ca site-ul nu este actualizat la zi. A fost putin timp cand nu a existat aceasta conditie dar a fost reintrodusa prin Ordinul MAI nr.10/2019, acum avand urmatoarea formulare:
"ART. 7
  (1) Criteriile specifice pentru recrutarea candidaţilor la examenele de admitere în instituţiile de învăţământ, forma de învăţământ cu frecvenţă, în vederea formării profesionale iniţiale, sunt următoarele:
  c) să nu aibă tatuaje ori elemente ornamentale, de orice natură, aplicate, inserate sau implantate pe/în corp, neacoperite de vestimentaţie, în ţinuta de vară; criteriul specific nu se aplică pentru candidaţii pe locurile repartizate Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă;"

| mtw123 explică (pentru Ioandelasal):

Totusi, un prieten care este la pompieri mi-a trimis poza aceasta.
https://imgur.com/a/sRY9URd

| Iote a răspuns (pentru mtw123):

Nu te baza tu pe asta. @Ioandelasal cunoaste legile mai bine decat niste pustani infierbantati.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru mtw123):

Ti-am spus ca o perioada nu a existat conditia respectiva dar a fost reintrodusa prin Ordinul MAI nr.10/2019 si ti-am citat prevederea actuala. Daca nu ma crezi te poti convinge singur, vezi pct.9 din ordinul indicat si aici:
https://lege5.ro/......ui-afaceri