| Roșu222 a întrebat:

Sunt elev și stau in gazda și gazda mi-a făcut viza de flotant pe o perioadă de 1 an dar acum îmi doresc să mă mut, pot să mă mut sau sunt obligat să stau până se termină aceasta perioada?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti elev si nu are ce sa-ti faca, te poti muta si maine, daca este vorba doar de viza de flotant si nu de contract de inchirire.
Daca parintii tai au contract de inchiriere cu gazda, atunci ei sunt obligati sa plateasca contarctul, pana la terminarea lui.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti sa te muti, nu esti tinut de viza de flotant, poti rezilia contractul de inchiriere, la intelegere cu proprietarul sau cu un preaviz de 60 de zile.