NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Sunteţi de acord ca în Constituție să fie prevăzută explicit laicitatea statului?
Dacă da, puteţi să semnaţi petiţia: http://statlaic.ro/
"În acest sens, doresc modificarea Articolului 1, alineatul 3:
România este stat de drept, democratic, laic şi social, în care demnitatea omului, drepturile şi libertăţile cetăţenilor, libera dezvoltare a personalităţii umane, dreptatea şi pluralismul politic reprezintă valori supreme, în spiritul tradiţiilor democratice ale poporului român şi idealurilor Revoluţiei din decembrie 1989, şi sunt garantate."
"Laicitatea statului este acel principiu democratic asumat de numeroase state cu democraţii consolidate prin care este garantată neutralitatea instituţiilor statului în raport cu cultele religioase şi libertatea religioasă pentru toţi cetăţenii, indiferent de opţiunea lor faţă de religie. Ţările democratice care au biserica separată de stat sunt cele în care nici un cult nu este favorizat sau discriminat, în care cetăţenii, indiferent de opţiunea lor faţă de religie au dreptul la liberă manifestare. În absenţa unei clarificări constituţionale a raporturilor dintre stat şi biserică, am asistat în ultimii 23 de ani la numeroase încălcări ale separării dintre stat şi biserică reflectate adesea în presă şi în dezbaterile publice. Această separare a statului de biserică va întări autonomia cultelor şi va diminua riscul ca politicienii să utilizeze resursele publice pentru a obţine capital politic personal."

58 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......440893614/

| NOname explică (pentru мιнαɛℓα36):

Ăştia de votează amendamente şi ne conduc ţara s-au tâmpit de tot.
Constituţia România începe să semene din ce în ce mai mult cu Biblia - contraziceri peste contraziceri, ipocrizii peste ipocrizii, dictatură mascată, idiocraţie...
Cică discriminarea este interzisă prin Constituţie, dar aceeaşi Constituţie este plină de legi discriminatorii şi barbare.
Ne vor pe toţi aşa:
http://youtu.be/nZ0PdrMzYV4
Aşa să ne ajute Dumnezeu!
Amin!

| oprescudorin11 a răspuns:

Sunt de acord doar cu nedumerirea ta intemeiata.
Constitutia Romaniei, actuala este un Bluff. Eu nu am votat-o!
Are multe 'analfabetisme', zise ambiguitati in formulare. Facuta de prosovietici semianalfabeti.
Elevi ai lui Lenin, Iosif Visarionovici Stalin si altii ca ei.
Constitutia Romana trebuie refacuta de urgenta, cu competenta.Altfel ne poate aduce la razboi civil.
Dar ai pus una din intrebarile excelente, vis a vis de imbecilitatea ilicenianista a Constitutiei romanesti. Ai dreptate! Suntem in mare -mare pericol.
Toate trebuie exprimate clar!
Ca la americani, ca la elvetieni, etc... daca nu ne duce pe noi mintea.
Constitutia actuala e facuta de neofiti, de iresponsabili, mai sigur de hoti.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu sunt de acord.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Am semnat.

| mixxjim a răspuns:

Sunt de acord, dar daca este scris ceva-undeva, fie si in Constitutie, asta nu inseamna ca asa o sa si fie, ca o sa fie respectat happy Fiind un stat cu o religie majoritara, capitalul electoral si alte avantaje (reciproce) obtinute cu ajutorul bisericii nu vor fi lasate nicicum deoparte - ca doar cine zice "ia-mi Doamne!"? happy

| LegionarulRoman a răspuns:

Eu sunt pentru stat teocratic!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Pe mine nu ma intereseaza ce gandesc "binefacatorii " nostri! Pot gandi ce vor! Daca a dispretui pacatul grav al sodomiei e catalogat ca homofobie de mintile luminate ..asta nu ma priveste. Ce n-as vrea sa locuiesc intr-o tara ca Rusia in aceste momente! Cand rusul zice: "Niet" niet ramane. Avea dreptate Putin: "Democratia este ceea ce doresc cetatenii rusi, nu ceea ce doresc cei din UE! "

| NOname explică (pentru LegionarulRoman):

Pun pariu că în fanatismul tău eşti de acord şi cu inchiziţia.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru NOname):

Inchizitia nu are nicio treaba cu ortodoxia, ci cu romano-catolicismul.Ei sa si-l asume!

Nu mi se pare ca in ceea ce am zis mai sus am speculat cumva ca trebuie sa obligam pe cineva sa creada in Dumnezeu sau intr-o anumita religie.

Cred ca te depaseste termenul de "fanatic" religios.

| NOname explică (pentru LegionarulRoman):

LegionarulRoman: "Eu sunt pentru stat teocratic!"

Şi un stat teocratic ce înseamnă în viziunea ta? Libertate, iubire şi pace?

http://dexonline.ro/definitie/teocra%C8%9Bie

Cum ai avea de gând să mă obligi să cred în ce crezi tu, nu aplecând forţa, cum faceu frăţii tăi de pe vremea inchiziţiei?

Nu voi mergeţi pe principiu "nu ştii - te învăţăm, nu poţi - te ajutăm, nu vrei - te obligăm"?

http://www.tpu.ro/......menii-bun/

Vreţi să băgaţi tuturor religia voastră pe gât.
Tot ce mai lipsea este s-o impuneţi tuturor şi pe cale legală, obligat-forţat, ca în Evul Mediu!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru NOname):

Nu cred ca daca eram islamist, aveai curaj sa vorbesti urat de Mahomed si islam! Asta doar daca nu vrei sa-ti iei un cutit in gat! Asa ca gura mica! Mai mare toleranta ca la crestini (in special cei ortodocsi)(pana nici macar budisti sau alte specii) nu vei gasi!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru NOname):

Ce are teocratia? Daca preotii si clerul ar fi de nota 10 nu as avea nimic impotriva. Insa din pacate nu e tocmai asa!

| NOname explică (pentru LegionarulRoman):

Ignoranţa, incoerenţa, agresivitatea, nesimţirea ta şi fanatismul sunt ceva de speriat.
Îţi recomand la modul cel mai serios un consult psihiatric.
Ai probleme, LegionarulRoman, mari!