| Innaripatu a întrebat:

Un prieten a sunat cu numar ascuns o persoana si a amenintat-o ca ii sparge contul bancar si cel de Facebook, iar persoana a spus ca face plangere la politie.Era o gluma, dar nu a mai apucat sa-i spuna asta si acum nu-i mai raspunde la telefon.Credeti ca va scapa doar cu o amenda?

9 răspunsuri:
| ACTH a răspuns:

"un prieten" - sigur nu esti tu?
Asuma-ti si ispaseste-ti pedeapsa.
Vizioneaza si filmul "Don't Hang Up".

| cfrtobias a răspuns:

E posibil sa nu faca nimic doar sa te sperie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să îl găsească poliția cu număr ascuns, dacă nu a amenințat-o cu moartea, poliția nu se va băga, căci îi costă prea mult investigația, dar prietenul care se ocupă cu scheme slabe și hărțuiri, sub protecția anonimatului ar merita poliția din Singapore să îi aplice 25 la fund.

| Andreeush a răspuns:

"Prietenul" ăsta al tau ar trebui să își asume consecințele faptelor sale.

| minrest a răspuns:

Astea nu pot fi considerate glume. Nu o fi vrut sa ii sparga contul, dar sigur a vrut sa il terorizeze, altfel nu il suna. Cred ca s-ar incadra la infractiunea de santaj, depinde de amanunte. Sper sa primeasca ce merita.

Bula
| Bula a răspuns:

Pasarile dupa pene, iar oamenii dupa prieteni se cunosc.

Asteptati-va sa va trezeasca mascatii careva dimineata...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce a facut prietenul tau este infractiunea de amenintare si ar putea fi condamnat cu amenda penala sau inchisoare, daca este descoperit, citez:
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

suntserios
| suntserios a răspuns:

O gluma tampita cand e vorba de conturi bancare.
Pe mine cel putin daca m ar amenintat cineva cu contuld e Facebook m ar apuca rasul, dar cu contul bancar as lua treaba in serios.

| darrio2007 a răspuns:

Daca persoana respectiva este constienta ca a fost sunata de un tampit, nu va lua in considerare acest apel. Cine ar vrea sa faca asa ceva nu se laudă ca prostul.