| fratello a întrebat:

Va mai ajunge Vadim Tudor in parlament? Mai are vreo sansa?

Răspuns Câştigător
| borsec a răspuns:

Papagalul ala sper sa nu mai ajunga.

33 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cristi21, poate nu ar strica sa vorbesti cu cativa dintre oamenii salvati de Vadim de comunisti. In rest, violenta ta de limbaj nu iti legitimeaza discursul. Asa ca...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desi nu este intreg la minte si intr-o tara normala, nu are ce cauta in Parlament. Totusi la noi, avind in vedere circul de pe scena politica, generat de tot felul de papagali care se cred importanti, VC Tudor reprezinta un ingredient, el este sarea si piperul unei comedii amare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragul meu Cristi, ceea ce ne transmiti este nefundamentat, bazat pe impresii scoase din emisiile unor asa-zisi deontologi. Cat despre nazism, profascism, Antonescu, legionari, intr-adevar, cam trebuie sa mai citesti si sa mai vezi (macar cat am citit eu despre Antonescu, adica vreo 25 de carti si alte cateva articole). Vadim nu este, nu a fost si nu va fi mai comunist decat toti cei care au populat institutiile statului pana acum. Diferenta dintre VAdim si ei e ca ei au aratat masura intreaga a incompetentei lor prin "grija" deosebita fata de poporul acesta.Mai vrei alte argumente de ce il prefer pe Vadim? Si apoi, ce stii tu de acest om? Cu defectele si calitatile lui? Ca e nebun? Argumente? Ca e? Argumente. Si sa nu-mi spui de mitraliere sau alte bazaconii din astea, ca nu tine. In plus, mai tine cont de un lucru. Sunt liberal prin gandire, nationalist prin simtire si socialist prin interactiune. Si mai pot si sa definesc toate astea. Te bagi? Fara citate din carti pe care le gasesti acu pe net? Nu cred.
AAAA, si inca un lucru. Cele mai mari tampenii pe lumea asta s-au intamplat pe acolo pe unde si-au bagat americanii coada. la noi de ce nu s-ar intampla la fel? Vadim a fost printre putinii care au avut curaj sa se ia de marele licurici (trecand peste o groaza de afaceri oneroase ale statului si ale statornicilor lui pe care le-a dezvaluit - dar pe astea nu le vezi, nu?) si de rahatul acesta de nato pentru care nu te duci sa mori in Irak sau Afghanistan. Ue? Pentru ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tovarase cristi, cred ca nu ai inteles ceea ce am spus prin ceea ce am scris. Poate imi spui si mie ce mi-a adus bun UE, pe tremen lung. Sau NATO.
Asta e primul aspect. Al doilea se refera la judecata. Nu suntem in masura sa judecam spusele altora, cu atat mai putin eu pe ale tale. Sau invers. Insa nu uita un lucru. Istoria, foarte draga mie, de altfel, mi-a aratat ca nationalismul a fost singura cale prin care s-a facut ceva pentru oameni, pentru popor.
Un amendament - americanii sunt, daca se poate spune asa ceva, cei mai nationalisti dintre cetatenii lumii, si asta in intelesul idiot pe care il dai tu termenului.
Poate imi spui ce e extremist in a vrea sa se vorbeasca limba nationala intr-o tara, in a vrea sa se foloseasca resursele tarii pentru cetatenii ei, nu pentru organisme statale sau suprastatale, in a vrea sa nu fiu condus de idioti care raspund chemarilor unor licurici mai mari sau mai mici. S-ar putea sa nu imi poti da argumente valide. In schimb te invit la o meditatie istorica si argumentativa. Cum iti explici faptul ca oameni precum Carol al II-lea si Antonescu au fost in stare sa aduca tara asta la niveluri pe care nu le-a atins niciodata? Cu dictatura, dragul meu, cu dictatura in care a prosperat liberalismul de care faci atat caz. Nu confunda libertatea de expresie cu libertatea de a investi. Nu sunt comune liberalismului in intelesul lui originar. Ceea ce faci tu scriere aici, sunt concepte moderne, alterari ale celor de atunci care, ca orice alterari, strica. Asa ca pondereaza-ti discursul si mai citeste si altceva decat opere de deontologi slujbasi ai unor interese pe care nici ei nu le cunosc.Prosti nu suntem, iar despre cultura si trairea mea romaneasca nu prea ai de unde sa afli. Mai citeste inca o data, cu atentie, raspunsul meu anterior. Vei afla lucruri noi si interesante.