| AvalohAlyn a întrebat:

Vreau sa vă întreb pentru cunoscători in ale politicii/istoriei:Cum ar arata comunismul creștin? Adica de exemplu o țară comunistă creștină. Stiu că nu prea a fost așa ceva, dar chiar mă gândeam la asta..cum ar fi cu un comunism creștin?

2 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Precum comunismul nostru, doar ca nu mai era international, ci se baza pe relatiile cu tarile crestine mai mult. Desigur ca adoptau si idei tampite, precum: interzicerea avorturilor, nu mai folosea lumea metode contraceptive, probabil ca mersul la biserica devenea obligatoriu, poate te arde pe rug daca rupeai Biblia (ultimele doua poate ca le-am exagerat, dar cine stie).

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate exista asa ceva, vezi raspunsul meu la cealalta intrebare.