| AvalohAlyn a întrebat:

A apus "galaxia" Gutenberg?
Adica era cartilor tiparite?
In ziua de azi "la moda" si foarte usor si comod multi citesc carti electronice si cam s-a uitat sa se mai citeasca carti tiparite.
Vrei o carte sa citesti,o descarci de pe internet si o citesti pe pc,tableta,laptop etc, ebook reader etc.
Dar eu zic ca adevaratul farmec si adevarata magie este atunci cand ai in mana cartea tiparita asa cum au avut-o primii cititori si cei pana sa apara internetul.
Mai exista oameni care citesc carti tiparite si nu electronice?
Prezentati si voi 2-3 avantaje ale cartilor tiparite, daca puteti.
Ce preferati? Cum e mai frumos sa citesti? Cartea tiparita sau cea electronica?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Pentru mine, ''Galaxia"" Gutenberg nu a apus si nu va apune niciodata.
Citesc zilnic, doar carti tiparite (nu vad de ce mi-as strica ochii citind carti electronice, petrec si asa sufficient de mult timp pe internet, macar in timpul lecturii sa-mi protejez ochii, eu fiind o cititoare pasionata, care dedica mult timp cartilor) si am o biblioteca imensa, formata din cateva mii de volume (adunate de trei generatii-bunicii materni, parintii si eu), pe care o maresc aproape lunar cu doua-trei volume, cumparate sau primate cadou de la prieteni si elevi, care stiind cat ma bucur la o carte buna si noua imi daruiesc carti la aproape toate ocaziile (craciun, aniversare, 8 Martie etc)

9 răspunsuri:
| dragosbogdan001 a răspuns:

Nu toata lumea citeste numai carti electronice, te dor ochii si citesti greu. Eu am incercat sa citesc baltagul, mi-a luat 2 zile cu cartea si 2 saptamani cu internetul. In ambele cazuri, stateam 4 ore pe zi.
Cartea tiparita este mai buna.

| AvalohAlyn explică (pentru dragosbogdan001):

De acord cu tine!
Dar cartea tiparita trebuie sa o cumperi, asta e marea problema, acum se ia usor totul gratis de pe internet, o carte mai ales.
Insa cateodata cartea tiparita isi merita banii inzecit.

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Intr-adevar, dar totusi s-a inventat si imprimanta... E mai ieftin. Deasemnea s-a inventat si biblioteca...

| AvalohAlyn explică (pentru dragosbogdan001):

Da,ai dreptate.
Cine vrea sa citeasca o carte in ziua de azi, o poate face cu mare usurinta si fara prea multi bani. Spre deosebire de timpurile trecute.

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da, e mai bine.

| AvalohAlyn explică (pentru Cameliapantiru):

happy Foarte frumos.
In zilele noastre poti face usor rost de o carte tiparita.ori imprumutata de la biblioteca ori cumparata, sunt si carti mai ieftine si n-as zice ca toate sunt slabe..In ziua de azi cine nu vrea,nu citeste, nu exista scuze pentru asta.
Eu m-am pregatit pentru ''maratonul de citit'', anul asta, incepand de maine, vreau sa fie anul in care am citit cele mai multe carti.happy Sau sa citesc ce am cumparat pentru ca ma pasioneaza..Sa mai las calculatorul si sa ma bag la lectura, e mai bine.happy Sper sa devin mai bogat citind, bogat sufleteste, intelectual.
happy Noapte linistita.
big grin

| Cameliapantiru a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Spor la citit!
Vei vedea ce frumoasa si interesanta e lectura intensiva!
Noapte linistita si tie, Alynn! Te pup!

| AvalohAlyn explică (pentru Cameliapantiru):

La fel si dumneavoastra. Lectura placuta (stiu ca cititi zilnic) si o saptamana la scoala cu cat mai putine griji si suparari si cu cat mai multa bucurie, emotii pozitive si reusite.happy
Noapte buna, linistita si cu vise frumoase!
Va multumesc mult pentru sustinere si sfaturile pe care mi le dati si pentru faptul ca va rapiti din timpul dvs si pentru mine.
Pe curand!

| Cameliapantiru a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cu drag!
Te ajut si iti sunt alaturi cu mare placere si bucurie! Imi place sa ajut, sa fac bine, sa aud ca oamenii (In special tinerii) sunt sanatosi si fericiti.
Vise placute si tie! All the best!