| EdiT a întrebat:

Aș vrea să citesc și eu câteva cărți...Îmi puteți recomanda ceva interesant.Accept și cărți scrise în limba engleză, dacă sunt bune : D. Merci!

6 răspunsuri:
| Euletitia a răspuns:

Buna! Am sa-ti recomand mai multe romane, din genuri diferite si pe teme duferite, urmand ca tu sa alegi in functie de prefereintele tale:
1. "Pe aripile vantului"-Margaret Mitchell
2. "Insula"-Margaret Mitchell
3. "Coliba Unchiului Tom"-Harriet Beecher STowe
4. "La rascruce de vanturi"-Emily Bronte
5."Jane Eyre"-Charlotte Bronte
6."Qwo vadis"-Sienckiewicz
7. "Madame Bovary"-Charles Baudelaire
8. "Mandrie si prejudecata"-Jane Austen
9. "Elevul Dima dintr-a saptea"-Mihail Drumes
10. "Invitatie la vals"-Mihail Drumes
11. "Singur pe lume"-Hector Malot
12. "Doi ani de vacanta"- Jules Verne
13. "capitan la cincisprezece ani"-Jules Verne
14. "Copiii capitanului Grant"-Jules Verne
15. "Toate panzele sus"-Radu Tudforan
16. "Maitreyi"-Mircea Eliade
17. "Nunta in cer"-Mircea Eliade
18. "Noaptea de sanziene"_MIrcea ELiade
19. "Romanul adolescentului miop"-Mircea Eliade
20. "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"-Camil Petrescu
20. "Enigma Otiliei"-George Calinescu
21. "Panza de paianjen"-Cella Serghi
22. "David Copperfield"-Charles Dickens
Acum, daca ai sub 12 ani, iti pot recomanda carti adecvate varsstei tale, pentru ca unele din lista de mai sus chiar nu ti se potrivesc;
Ar rmanae cartile lui Jules Verne, "Singur pe lume ", "Toate panzele sus" si "David Copperfield", la care as mai adauga:
1. "la Medeleni"-Ionel Teodoreanu
2. "Ciresarii"-Constantin Chirita
3. "Cuore, inima de copil"-Cezar Petrescu
4. "Heidi, fetita muntilor"-Johanna Spiry
5. "Fram, ursul polar"-Cezar Petrescu
6. "RObinson Crusoe"-Daniel Defoe
7. "Robin Hood"(in versiunea oricarui autor)
8. "Calatoriile lui Guliver"-Johnathan Swift
Lectura placuta orice ai alege!

| Indestructible a răspuns:

Îți recomand trilogia "Jocurile Foamei".

| mira26 a răspuns:

Iti recomand cea mai buna carte pe care am citit-o vreodata:Shining de Stephen King.Iti garantez ca o sa iti placa! Spor la citit!

| alex190199 a răspuns:

-Tunele de Roderick Gordon si Brian Williams
-Septimus Heap, de Angi Sage
-Dosarele lui Joshua: Orasul Disparut
-Sfarsitul Copilariei, de Arthur C. Clarke
-Tapiseria de Henry H. Neff

Toate sunt fantasy, mai putin Sfarsitul Copilariei care e SF si Dosarele lui Joshua, care e si putin detectiv. Cred ca iti vor placea.

| ADBadea a răspuns:

Eu iti recomand tot ce este scris de Jules Verne si Sandra Brown.
Si... Cei trei muschetari, Contele de Monte Cristo, Notre-Dame de Paris, Odiseea capitanului Blood, Robinson Crusoe etc.

| KaleidoscopEmyLara99 a răspuns:

Eu iti recomand Eon:ochiul dragonului s-a intors.Este o carte geniala.