| IoanaDeea24 a întrebat:

Ce volume de poezie sau ce poeți recomandați pentru cineva care nu a citit aproape deloc poezie?

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce varsta ai de nu ai citit poezii? Că iubiti văd că „citesti".

| danimarinescu a răspuns (pentru darrio2007):

Domnule expert, în ale "cititului"! În urmă cu jumătate de oră într-un comentariu anterior ne-ați demonstrat cunoștințe vaste în gramatica limbii române, apropo cum mai stați cu utilizarea lui â din i. Și din curiozitate ce vârstă ai/aveți? 2007? Pe bune 15-16

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru danimarinescu):

Lipsa diacriticelor nu înseamnă necunoașterea limbii române. Spre exemplu eu, în Linux, nu am diacritice pe tastatură. Trebuie să fac eforturi speciale pentru a scrie cu diacritice. Așa că scriu mai ușor, și mai repede fără. Tu chiar stai rău cu gramatica.

| darrio2007 a răspuns (pentru danimarinescu):

Daca erai baiat destept, vedeai varsta mea la profil.
2007 are alta insemnatate pentru mine.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

@ danmarinescu:
1. Nu se pune virgula in prima propozitie;
2. Orice propozitie se incheie cu un semn de punctuatie;
3. Analfabet este cel care nu stie sa scrie si sa citeasca. Ai vrut sa zici "agramat" si trebuia scris "de părerea ta" (care-i la singular) apoi puneai virgula si scriai "analfabetule" pentru acord gramatical.

Vai si amar! Apoi ti-am dat un raport la pentru jigniri, pentru ca cei slab educati recurg la jigniri. Punem pariu ca maine iti va fi sters raspunsul si la urmatoarele ocazii vei fi atentionat?
Am vazut multi ca tine care au disparut din peisaj. Uita-te pe contul meu si ai sa vezi ca am o vechime destul de mare!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se scrie: "Bă (Bine! Particula "Bă" este folosita doar de golanii needucati din Ferentari, Rahova, etc), stimate sifon! Mi se rupe și de tine, și de alți fraieri că tine. Și de cont! Ești un rahat! Jet in morții ma-tii! Îmi bag în vechimea ma-tii și în tot ce iubești!" Vezi? Nu stii carte si de aia te comporti asa. Un om educat nu are excese din astea tampite.

| dullcat a răspuns:

Greu de crezut ca cineva nu l-a citit macar pe Eminescu.

| IoanaDeea24 explică (pentru dullcat):

Am citit doar în jur de 10 poezii de Eminescu și nu mi-a plăcut

| dullcat a răspuns (pentru IoanaDeea24):

Pai mai sunt si alti poeti in manualele de scoala.

Poate ti-ar placea un stil mai simplist si ceva mai copilaresc? Iti recomand Iv cel naiv.

| Simpatic a răspuns:

Scriu ca un raspuns pentru toata lumea, e adevarat ca poeziile sunt minunate dar nu sunt pentru toata lumea, nu-s pentru toate gusturile.
Am citit ceva poezii in trecut si nu doar Eminescu, Arghezi, V.Alecsandri etc care sunt simple, Baudelaire de exemplu este foarte greu de inteles, motiv pentru care am ales sa citesc Cioran sau Eliade care si ei sunt complicati dar pe alt gen epic
Nu inseamna ca sunt incult daca nu iubesc poeziile pur si simplu imi plac romanele si nuvelele la nebunie!
De asta zic, sunt oameni si oameni.
Unii nu citesc poezii ca in cazul meu pentru ca nu ne placwinking

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu nu am diacritice pe tastatura laptotului.
Dar se intelege ce scriu, nu?
Ce solutii ai pentru mine? ar trebui sa dai mai multe solutii, ca sa am de unde alege. Aaaa, am si tastatura virtuala.
Ti-am vorbit frumos, ti-as fi recunascatore, daca te-ai abtine de la jigniri.

| Salontanul a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu ai ce sa-i faci! Eu i-am demonstrat ca-i agramat si el tine mortis sa-i corecteze pe altii. Vai si amar!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Salontanul):

Corect

| gabicoo a răspuns:

Pentru început: Cățeluș cu părul creț.

| Yuoia a răspuns:

Despre ce varsta vorbim?
Ca una e sa fie un copil de 6 ani care nu a citit aproape deloc poezie si alte e sa aiba 30 sau 30+ cand ar trebui sa citeasca poezie filozofica.
Dar luand de buna o varsta medie celor 2 si faptul ca nu a citit poezie, poate incepe cu Eminescu, Arghezi, Alecsandri, Blaga, Cazimir, Isanos, Stanescu, Goga...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bacovia mi-se pare cel mai tare! Este horror core, dar super.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mihai Eminescu
George Bacovia - Plumb
Charles Baudelaire

| ValentinMihai78 a răspuns:

Grigore Vieru, Ana Blandiana, Nichita Stănescu, George Bacovia
https://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_poe%C8%9Bi_rom%C3%A2ni
Iar, aici ai o listă cu poeți români, mai mult sau mai puțin cunoscuți

Răspuns utilizator avertizat