| usuk a întrebat:

Am citit ultima noapte de dragoste/intaia de razboi. Mi-a placut foarte mult, dar doar prima parte.
Ce alte carti in care se trateaza problema intelectualului ce analizeaza si problematizeaza orice mai stiti?
(ceva ce sa includa filosofie si romantism, ar fi perfect)
Funda

4 răspunsuri:
| mihaiion2 a răspuns:

Cel mai iubit dintre pamanteni de Marin Preda; dar sa gasesti varianta necenzurata scoasa dupa revolutie; eu le-am citit pe amandoua (intai pe cea cenzurata) si daca nu as fi recunoscut pasaje as fi crezut ca este alta carte happy

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tot de Marin Preda, Strainul. E acelasi gen si la fel de geniala ca si Cel mai iubit dintre pamanteni.

| maria6 a răspuns:

Scrinul negru de Calinescu. Marcel Proust, In cautarea timpului pierdut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anton Holban scrie în acel stil, doar că mie mi se pare mult mai bun ca prozator. Utilizează autoanaliza și caută autenticitate.Îți recomand: „Ioana"și „O moarte care nu dovedește nimic".