| anonim_4396 a întrebat:

Cine a citit romanul "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" al lui Camil Petrescu? Este dificil de inteles? Eu am citit prima pagina si asa mi s-a parut.
Cine l-a citit, imi spuneti va rog daca v-a placut? Eu il am de citit vacanta asta si mi-e groaza sa ma apuc de el.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mie mi-a placut romanul. Nu e dificil de inteles, doar ca iti impune sa gandestii, iti ridica probleme. Dupa ce citesti vreo 50 de pagini te va captiva si nu-l vei putea lasa din mana.

29 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Sa nu iti fie groaza. In general cartile lui Camil Petrescu sunt interesante, romane psihologice. Este vorba despre dragoste, gelozie, razboi, avere, lucruri importante in viata sau altele care in final ajung sa nu mai conteze in lupta cu moartea. Este interesant sa vezi cum evolueaza iubirea si care sunt factorii care pot sa modifice comportamentul in cuplu...
Mie mi-a placut foarte mult. L-am citit chiar inainte sa fie nevoie pentru scoala si am vazut si filmul care respecta destul de bine cartea.
In general este greu sa-ti dai seama dupa prima pagina a unei carti cat de interesanta este cartea in totalitatea ei. Este adevarat ca stilul romanului difera de cel de astazi, este mai putin antrenant, are poate mai putin dialog. Dar este o lectura de calitate pe care oricum trebuie sa o citesti ca altfel daca va trebui s-o analizezi la bac nu vei stii prea bine sa o faci. Degeaba inveti comentariile pe de rost ca daca nu stii despre ce e vorba intr-o carte nu le retii. Nu stiu daca e vorba doar de emotii sau din cauza ca materia pe care o ai de pregatit este prea multa, dar stiu ca este un ajutor extraordinar sa citesti sa sa-ti faci si fise de lectura in timp ce citesti. In momentul ca vei trece cu privirea peste fisele de lectura iti vei reaminti perfect despre ce e vorba in carte.
Iti doresc spor la lectura si sa ne spui tie cum ti-a placut cand o vei termina.

| psiholoaga a răspuns:

Wow. O pagina intreaga... Rasfoieste-l putin si mai citeste si mai incolo. Nu e greoi, e plictisitor pe alocuri, interesant prin alte parti. Citeste-l, ca sa iti faci o idee.

| inna a răspuns:

Prima parte e superba... cel mai frumos capitol mi s-a parut cel "E tot filozofie...". Si eu il citesc acum, cred ca a doua parte e mai plictisitoare, dar asta e, trebuie citit pentru bac.

cami
| cami a răspuns:

Nu stiu de ce, dar avem acelasi sentiment...pai daca nu te captiveaza de la prima pagina, ce te moiveaza mai departe sa-l citesti? pai da, ca te motiveaza obigatia...+ de asta ca mai este si pentru bac straight face... e, da` lasa ca a cazut anul asta, n-o cadea el la anul` din nou.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Cum sa fie dificil de inteles? Dificil de inteles este Visul din pavilionul rosu de Cao Xue Chin ca sunt un milion de personaje cu nume ciudate imposibil de retinut. Nu poti judeca un roman dupa prima pagina. Citeste-l - dupa ultima pagina vei mai cauta romane de acelasi autor!

| ellene a răspuns:

Citeste-l ca e frumos. Mie mi-a placut mai mult prima parte :Ultima noapte de dragoste.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pune mana si citeste-l! Cine e de vina ca tu ai o varsta rebela, si nu intelegi?! Trebuie sa-l citesti, e unul din marile romane ale literaturii noastre! Si daca ai sa-l recitesti peste 15 ani, la deplina maturitate, ai sa te convingi ca a meritat! Respecta-ti scoala, cultura si viitorul! Ceea ce ti-ai insusit cultural, nu-ti poate lua nimeni, niciodata! Nu uita! Citeste tot ce-i bun! Vei avea numai de castigat!

| greg a răspuns:

laughing)
Pai logica tinerilor de azi e mult mai detaliata decat logica aceea.Cauta comentarii facute de mai multi ani si o sa intelegi mai bine.

| gherghe_9739 a răspuns:

Daca ai citit prima pagina trebuie s-o citesti si pe ultima ca sa intelegi despre ce este vorba.

| mitica_6163 a răspuns:

Vezi filmul mai intai

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar de stat pe TPU n-ai groaza? Pune mina si citeste si lasa prostiile...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si ti'ai dat seama citind o pagina?straight face
Am inceput si eu sa'l citesc... mai am in jur de 150 de pagini. E exact cum a zis psiholoaga, plictisitor uneori, insa este destul de interesant.
Lectura placutatongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune ti mina la citit ce nu o sa intelegi e grea? intrebi nu are 200 gr cartea dar mai bine sp ca nu ti placve sa citesti e mai usor sa mergi la plimbare sau cu barbatii in parc nu? nu stiu citi ani ai dar oricum nu multi pentru ca aceasta carte sed da ca lectura undeva prin cl 8 10 asa ca... pune burta pe carte

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vezi daca nu ai citit ultima pagina?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@nuty mai exact in clasa a 11atongue

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

In clasa 10

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La inceput nu intelegi, da` dupa aia e calumea. cel putin prima parte a romanului. ai sa vezi cum o iubea pe sotia lui, ce parere isi facea in timp despre ea, cat de parsivi erau ceilalti. cartea asta e structurata pe gusturi, prima parte 'ultima noapte de dragoste' e mai mult pentru fete si baieti care pun pret pe viata sociala, rude, probleme de viata. partea a doua 'intaia noapte de razboi' cred ca e mai mult pentru baieti. citeste macar prima parte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! Tot eu sunt...laughing...pentru nuty [sunt doar cls a9a si nu stau nici cvu barbatii in parcuri...] si pentru restul` multumesc mult...chiar o sla citesc acum:X

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu acum il citesc...nu inteleg mare lucruuhee hee... sper sa fie doar la inceput asa...deji profa o zis ca i destul de dificil

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E super romanul. Mie chiar mi-a placut:X, asa ca vi-l recomand si vouawinking.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am citit doar primele 50 de pagini si parca nu l-as mai lasa din mana... e foarte interesant. nu ezita sa-l citesti, nu iti va parea rau

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pff. il am si eu de citit p vacanta.Este dificil?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

L-am citit pe tot...total total dezamagita. Imi pare rau daca parerea mea nu corespunde cu a voastra, dar asta e. Dar intr-adevar, sunt de acord ca nu poti judeca o carte dupa prima pagina, mi se pare absurd...citeste-l, doar asa iti vei face o parere, si cine stie, poate tie iti va placea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In cazu in care ai test a doua zi si tu nai citit cauta pe net teste de lectura ia intrebarile importante de acolo si intreaba un coleg; bine nu abuzati de asta mai bine cititi! asta in caz de urgenta tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fisa de lectura

| girl16flo a răspuns:

SI eu il am de citi in vacanta draga, cine vrei sa ti-l citeasca? MAMA? Daca cand citesti esti cu mintea pe cine stie unde e clar ca nu-l vei intelege

| Alice mananca briosee◦◦ a răspuns:

E cam plicticos, dar cand nu ai nimic de facut ...ar trebui sa citestibig grin

| mihaela_5589 a răspuns:

E foarte greu de inteles, si eu am citit cateva pagini si nu am inteles nimic asa ca am lasat-o balta

| ellamiha a răspuns:

Merita citita romanul in sine...si eu l'am citit intr'a 11 in 2 zile .nu mint.trebuia.pentru ca ne dadea profu test de lectura sa vada cine l-a citit intr'adevar si cine nu...si normal k trei sferturi din clasa a luat cate un 2 in catalog pentru necitit.deci dupa cum spuneam...citeste romanu...si nu comentarii k asta e egal cu zero...si filmu. .nu e ca si cartea...pentru ca regizorul a facut ce a vrut cu detaliile ...deci intr'un cuvant. e altfel filmul decat cartea...pana la urma sfatul meu e sa il citesti... lectura placutahee hee