| anonim_4396 a întrebat:

Am inceput sa scriu o carte. Va las mai jos un fragment si va rog sa imi spuneti ce parere aveti.

Sunt amanta sotului meu!

Pe ecranul calculatorului in partea stanga sus, se deschide o mica fereastra cu un nume feminin: Samira vrea sa te adauge in lista ei de prieteni. Hmm Samira, samira Cine e Samira? Incep sa rasfoiesc fisiere pastrate de-a lungul timpului in memoria mea dar nu reusesc sa gasesc

nici o cunostinta cu acel nume. Cu o curiozitate greu de stapanit ma hotarasc sa accept si o adaug in lista.

La poza de la profil aparea o femeie in jur de 25-30 de ani cu trasaturi arabe. Presupun ca nu era greu sa-mi dau seama de nationalitatea ei

din moment ce se numeste Samira. Era o femeie extrem de frumoasa, cu tenul masliniu si ochi mari de un verde inchis extrem de

sexi. Parul lung de culoarea abanosului ii scotea in evidenta buzele carnoase. Incerc sa imi aduc aminte de chipul ei dar

nu imi era deloc cunoscut. Fereastra se deschide din nou dar de data asta cu un salut educat si timid : Angela,buna! Sper ca nu deranjez,as vrea

te rog sa vorbim. Ma cunoaste,imi stie numele si vrea sa vorbim. Asta deja imi rezulta destul de ciudad. Asteptam sa fi fost o greseala si sa fii

introdus vreo litera gresita dar in momentul in care a inceput sa-mi vorbeasca am inteles ca eu eram persoana pe care o cauta.

Ii raspund cu aceeasi educatie,care ma caracterizeaza,si astept. Astept,si din nou astept, scria si apoi stergea vroia sa-mi spuna ceva dar din motive necunoscute

mie nu indraznea. Aceasta femeie creaza in mine o stare de neliniste si teama. Nu stiu ce anume avea sa-mi spuna dar

felul ei de a incerca sa vorbeasca cu mine ma nelinisteste. Atat de grav sa fie incat nu stie cum sa aleaga cuvintele? Gandurile mele se intrerup iar ochii mi se

maresc neincrezatori la ceea ce vedeau pe ecranul calculatorului. Samira a vorbit! Stii,vreau sa discutam despre o problema,o problema delicata pentru tine si

incomoda pentru mine. Inima incepe sa-mi bata cu forta si un nod se formeaza in gatul meu. Starea mea de neliniste se aumenteaza cu fiecare bataie a inimii. Incerc sa raman calma si sa fiu pregatita pentru orice ar avea sa-mi spuna Samira.

Angela,te rog,vreau sa ma intelegi si sa nu ma judeci! Nu vreau sa fac rau nici unei femei casatorite datorita experientei care eu am avut-o.

Am facut cu greu rost de adresa ta. Imi aprind o tigara si incerc sa fiu calma si pregatita de ai raspunde,insa nu sunt sigura cum sa ma adresez

unei persoane care patrunde in lumea mea ca un intrus. O persoana care nu stiu ce anume are de impartit cu mine sau ce ganduri are. Putea sa

fie o gluma proasta de la oricare dintre prietenii mei. Este foarte usor sa iti creezi un profil fals si sa comunici cu necunoscuti sau chiar cunoscuti

pentru a le face glume de prost gust. Trag cu sete din acea tigara care se consuma putin cate putin in mana mea si ii raspund. Buna,Samira! Nu stiu cine esti,si

ma surprinde faptul ca am avea ceva in comun de discutat. Nu sunt ocupata,dar nici nu ma intereseaza absolut nimic de la tine sau de ceea ce are legatura cu

tine. De data asta scrisul ei este hotarat si usor iritat. Oare am suparato? Hmm Si de ce imi pasa? Oricum nu sunt dispusa sa cred absolut nimic din ceea ce

vrea sa imi spuna. Raspunsul nu intarzaie sa apara,dar de data aceasta cu litere mari de tipar :

NU TE INTERESEAZA NICI DACA VREAU SA-TI SPUN CA ARTHUR, SAPTAMANA VIITOARE ARE O INTALNIRE CU MINE?

Arthur? Cine dracu este aceasta Samira si ce intentioneaza cu minciunile ei despre sotul meu? Suri, care locuieste in capul meu si face ce vrea, sare curioasa

cu o voce incredula si in bataie de joc. Ha... sa nu-mi spui ca ai sa deschizi urechile la santajul acestei...hmm cum sa o numesc? Intrusa? Exact,intrusa! Ce mai astepti,sterge-o! Jumatate din mine ii da dreptate lui Suri dar cealalta jumatate cere cu disperare

mai multe detalii despre aceasta aparitie misterioasa si rau intentionata. Era rau intentionata? Poate nu,din moemnt ce imi dezvaluie infidelitatea sotului meu.

Nu mai inteleg nimic,si nici nu mai stiu ce sa cred,dar nu o puteam sterge oricat de tare s-ar supara Suri,trebuia sa ii dau sansa cel putin de a vorbii,sau poate

imi dateam o sansa mie. Vocea lui Suri se face din nou auzita: Mdea... nu pot sa cred ca ai sa continui sa asculti minciunile ei,ce naiba se intampla cu tine? Cum poti sa te indoiesti de Arthur,doar stii ca nu te-a inselat niciodata. Mai bine ma retrag si continui de citit,nu vreau sa fiu martora la o Angela naiva.

Suri ma lasa intr-o liniste dureroasa si fara sa stiu de ce nu ii ascult sfatul,mainile mele incep sa tasteze butoanele negre de la laptopul meu. Draga mea,cred ca am pierdut destul timp cu tine,ti-am acordat deja destula atentie si nu am degand sa continui cu asta. Arthur nu se va intalnii niciodata cu o femeie ca tine. Rasul care il afiseaza acel emoticon venit din partea ei imi transforma starea de teama intr-una de nervi si imi alunga nodul din gat care se tinea cu

toata puterea lui de amandoua amigdalele mele. Situatia ajunge mult prea departe si ar fi mai bine sa ii pun punct si sa o sterg,pe Samira si minciunile ei. Sa o

sterg si sa uit de ea, sa uit ca exista si sa uit ca ma cunoaste si ca il cunoaste pe Arthur? Ma simt vinovata fata de sotul meu pentru naivitatea mea si ma

condamn pentru neincrederea care o simt fata de el. Ce dracu se intampla cu mine? Cum pot sa ma indoiesc de el, dupa tot ce a facut si dupa tot ce mi-a

demonstrat de-a lungul atator ani impreuna. 15 ani in care am fost nedespartiti si in care ne-am iubit cu atata pasiune si atata complicitate. Imi aprind a doua

tigara in mai putin de 10 minute dupa prima,si ii scriu mai hotarata ca oricand. Samira,uite ce e Uite ce e,ce? Ce doamne iarta-ma fac? Cum poate avea atata

putere de convingere asupra mea o persoana pe care nici macar nu o cunosc? La naiba! Ma simt ca atunci cand eram mica si primeam cadoul de craciun,eram

curioasa sa descopar ce contine dar totodata speriata ca nu cumva sa primesc o alta carte de matematica. Sterg indecisa fraza aceea care oricum suna a

disperare si ii adresez o intrebare capcana. Da! Asta trebuie sa fac,sa o pun in dificultate, sa o fac sa recunoasca ca e de fapt o straina si ca ma cunoaste

datorita lui Arthur,datorita statutului pe care il detine in lumea afacerilor cu petrol. Doar e un barbat extrem de bogat si cunoscut,cum nu mi-am dat seama ca

de fapt ceea ce vrea Samira,sunt doar bani? Apas butonul (bloq Mayus) si incep a scrie cu litere de tipar neincrederea si neconvingerea mea fata de ceea ce

imi spunea: NU CRED ABSOLUT NIMIC SI NICI NU ITI MAI PERMIT SA CONTINUI CU ACEST SANTAJ,ASA CA AI FACE BINE SA STERGI ADRESA MEA SI SA NU

MA MAI DERANJEZI! DOAR NU CREDEAI CA VEI OBTINE BANI DE LA MINE PENTRU SIMPLUL FAPT CA IL CUNOSTI PE ARTHUR, CINE NU IL CUNOASTE? AHH SII... CONSIDERA ASTA CA UN SFAT, PANA NU VA FII PREA TARZIU... TARZIU PENTRU TINE! Nu ezit in ai adauga acel emoticon care face cu ochiul in stil

amenintator. Ups...am amenintato? Nu am vrut sa sune a amenintare dar in momentul de fata eram dispusa sa zic orice cu scopul de a ma lasa

in pace. Cum pot exista asa oameni care se baga in viata ta pentru a obtine bani? Fara sa mai stau pe ganduri ii scriu din nou si o advertizez ca voi depune

plangere la politie pentru abuz si deranj impotriva mea. Se poate face asa ceva? Abuz si deranj? Cred ca neuronii m-au abandonat si a ramas doar Suri singura

rasfoind paginile cartii ei (Sunt amanta sotului meu). Titlul acela imi provoaca un zambet pervers, facandu-ma sa inrosesc la imaginile cu mine si Arthur si la felul

cum m-a iubit cu o seara inainte,atat de intens,atat de insetat,atat de senzual si doritor. Sunetul unui nou mesaj primit de la ea,ma trezeste din gandurile mele erotice. Angela,draga mea,te asigur ca nu vreau nici un ban de la tine,i-as putea obtine cu usurinta de la Arthur, tot ce vreau,este sa fac o fapta buna pentru o

femeie care urmeaza sa fie tradata si inselata de sotul ei. Si...

Se opreste,cum adica nu vrea bani? Cum adica i-ar putea obtine cu usurinta de la Arthur,din cate stiu eu,el nu face acte de caritate pentru femei ca ea. Si de ce

dracului s-a oprit? Dupa ce trag cu putere din acea tigara care fara sa imi dau seama era a treia tigara fumata intr-un timp record pentru mine, fara sa ating

butonul( Bloq Mayus) incep sa imi misc degetele tremurande pe acele butoane care puteau formula orice cuvant care sa ii inchida gura acestei idioate ce a

intrecut demult limita rabdarii mele,dar,care nu se puteau dirija catre literele potrivite si cauta cuvinte tot mai neadecvate pentru situatia care o crease ea.

HA! Exclam in bataie de joc si cu multa putere de convingere. I-AI PUTEA OBTINE DE LA ARTHUR? DAR DRAGA MEA,NECUNOSCUTA,ARTHUR NU DONEAZA BANI PERSOANELOR FALSE SI SARLATANE,ESCROACE!
Stii,Angela,mi-as fii dorit sa apara si in viata mea o escroaca,cum ma numesti tu in momentul in care sotul meu a inceput sa iasa cu o alta femeie,o sarlatana care sa ma avertizeze si pe mine de faptul ca,nu numai voi fii inselata,dar voi fii si parasita.
Aceasta femeie aparuta de nicaieri imi capteaza atentia mai intens si cu o mai mare dorinta de a desface acel cadou. Sa ma risc? Si daca va fi din nou o carte de matematica? Era un cadou? Probabil ca da,din cele supse de ea nu vroia bani, nu vroia nici sa se intalneasca cu Arthur, tot ce vroia era sa ma avertizeze pe mine de o presupusa infidelitate? La naiba! Exclam cu voce tare fara sa-mi dau seama ca in spatele meu era chiar el...Arthur! Oh! Si acum ce? Cum sa ma comport? Sa ascund acea conversatie? Sau sa eu arunc in brate cu o sumedenie de reprosuri? Probabil ma va considera o proasta,o proasta naiva si ma va invinovatii de neincredera de care dau dovada. La dracu cu tine,Samira si la dracu cu mine ca stau sa ascult lucruri care nu ar trebui sa le stiu niciodata.
-Hei,Angela! Esti bine? Dumnezeule,esti palida,ce se intampla cu tine?
Ochii lui ma privesc cu o ingrijorare fara margini,greu de descris in cuvinte. Chiar atat de rau aratam? Ma apuca usor de mana si ma trage spre el
cu grija. Mana lui incepe sa devina jucausa in parul meu lung si negru usor ondulat la varfuri. Cu o privire vinovata incerc parca sa ma justific in
fata lui pentru faptul ca sunt atat de naiva. Ma simt atat de vinovata,cum am putut sa ma indoiesc macar o secunda de el? Chiar ar fi in stare
acel barbat din fata mea de o infidelitate? Cu siguranta raspunsul este nu. Imi cunosteam sotul si stiam ca nu il intereseaza altceva in afara de
familie si afaceri. Privirea lui calda imi patrunde pana in adancul inimii care ma face inca o data sa ma simt ca o tradatoare in fata lui. In acel moment as fii sarit cu bratele in jurul gatului si l-as fii umplut de saruturi pline de dorinta pe intregul lui chip. L-as fii implorat mii si mii de ori sa ma ierte pentru naivitatea mea si pentru faptul ca am acceptat sa ascult de o femeie care putea fii orice mai putin amanta sotului meu.
-Angela,iubito,ce ti s-a intamplat? Ma ingrijorezi,arati jalnic,esti palida si mainele tale nu se opresc din tremurat. Oh,la dracu cum sa ma pot stapanii acum dupa ce imi dau seama ca am fost atat de prosta? Si acum ce sa inventez,ce scuza? Imi aduc aminte de laptopul din spatele meu
cu acea fereastra deschisa unde Samira il acuza de infidelitate, Un fior rece imi traverseaza intreg corpul si tresar parca ca dintr-un cosmar. Nu trebuie sa vada acea conversatie niciodata. Il apuc puternic de amandoua mainile si il trag dupa mine in salon unde incerc sa inventez orice scuza care sa ma scoata din acea situatie. Canapeaua de piele alba se scufunda usor la tactul nostru. Fara sa imi indepartez ochii de ai lui
imi duc mana catre mandibula barbierita in acea dimineata si fina. Imi adun cu grija cuvintele si susur cu o voce vinovata : Iubitule! Mi-a fost atat de dor de tine! Il strang in brate cu putere si imi sprijin capul pe umarul lui puternic. Aroma parfumului imi patrunde pana in suflet trezind in mine o dorinta nebuna de iubire. Il doream,il doream mai mult ca niciodata si l-as fii iubit mai intens si mai pacatos cum nu o mai facusem pana atunci.
-Oh esti aici,ai venit. Am fost atat de ingrijorata pentru tine! Cuvintele imi inundau mintea si isi faceau loc printre buzele mele fara sa ma pot oprii. Ieseau fara control ajungand ca fiecare din ele sa formeze o minciuna pentru care ma simteam murdara. Il minteam,pentru prima data cand il mint si ma simt teribil. Cu privirea catre degetele mele care dansau incrucisate deasupra genunchilor incerc cu o voce ingrijorata sa ma justific. -Stii,am simtit pentru o clipa ca te-am pierdut.
-Ca m-ai pierdut? Dar ce dumnezeu vorbesti tu,Angela? Ii vad mana indreptandu-se catre barbia mea ridicandu-mi usor capul pentru a ma putea privii in ochi. Pentru o clipa ma simt din nou indecisa,as fii vrut sa ii spun si sa il avertizez de faptul ca nu as ierta vreodata o infidelitate. Dar nu puteam sa il acuz de nimic si el nu merita asta,nu din partea mea.
-Iarta-ma! Susurez incet si simt cum o lacrima imi incalzeste obrazul. Ochii lui se inchid cu tristete la atingerea mea pacatoasa.
-Iubito,despre ce vorbesti? Ce sa iert,nu as putea sa fiu niciodata suparat pe tine! Imi apropii buzele umede de lacrimi incredule pentru Suri si il sarut cu pasiune. Limbile noastre se unesc intr-un dans fara oprire. Ma topesc in bratele lui ca si cum ar fi fost prima data cand il simt atat de aproape.
-Te iubesc,Arthur! Si nu as accepta ideea ca ti s-ar putea intampla ceva. Fara sa clipesc macar continui cu aceeasi ingrijorare in glas.
-Iubitule,cautam pe internet mobila pentru salon si...fac o mica pauza insegura de ceea ce voiam sa-i spun apoi trag hotarata aer in piept si continui.
Si? Ma intreaba cu aceeasi expresie ingrijorata ca si a mea,numai ca a lui era sincera.Oh doamne ma urasc as vrea sa se deschida pamantul in doua si sa ma inghita in acel moment. Ana,mi-a trimis un mesaj in care m-a intrebat daca am televizorul deschis. Apoi mi-a spus ca o masina Porche cayane neagra sa ciocnit de un camion pe strada familiei Grindewai. Il vad cum trage aer in piept cu ochii inchisi,apoi ma cuprinde de mijloc cu amandoua mainile. Fara sa imi vorbeasca ma apropie de pieptul lui cald si ma strange puternic in brate.
-Angi,frumoasa mea angi,cum ai putut sa crezi ca m-as fii ciocnit de un camion? Oh,uneori inca pari o fetita naiva care se ingrijoreaza din orice.
Fara sa ma indeparteze de caldura care mi-o transmite corpul lui adauga cu o voce jucausa si perversa. Vino, iubito vreau sa iti demonstrez ca sunt cat se poate de teafar. Ma ridica in bratele lui puternice si se indreapta cu un zambet afisat in coltul gurii catre dormitor.
Oh mi-a citit gandurile, il doream mai mult ca niciodata si voiam sa ii platesc cumva minciunea care imi apasa sufletul. Il voi iubii cum nu am facut-o niciodata pana acum si il voi face sa ma ierte si sa ma iert si eu pentru sentimentul care imi alungase linistea.

3 răspunsuri:
| JIJ a răspuns:

Ce porcarie, fa asta doar din pasiune altfel o sa mori de foame

| nebancia a răspuns:

Genial

| Darkela a răspuns:

Buna.
Nu am avut rabdare sa citesc tot.Din pacate, timpul este limitat.Am citit aproape un sfert si apoi putin pe sarite. Ai un "ceva" la tine, dar acest "ceva" trebuie muncit.Inca nu ai destula experienta si se vede acest lucru.Treci prea repede la alte subiecte, propozitii care nu au legaturi intre ele si astfel produci un amalgam in mintea cititorului.

Deci, ai fi buna in domeniul asta.dar mai e nevoie de munca. Fara suprarare, doar parerea mea.