| Guardian0 a întrebat:

Am momentan doar volumul 2 din Jocurile Foamei; Sfidarea si am vazut primul film din aceasta serie. Pot citi cel de-al doilea volum fara a fi citit vol. 1, dar sa fi vazut filmul corespunzator primei carti?
Filmul este diferit de carte?

2 răspunsuri:
| PopAdrian a răspuns:

Iti recunosc sa citesti si primul volum, chiar daca ai vazut filmul. Sunt detalii care in film nu apar. Nu sunt detalii deosebit de importante, insa in carte reusesti sa iti dai 100% seama ce se intampla, mai ales la relatia dintre Katniss si "cei doi petitori" ai ei.

Filmul intotdeauna va fi diferit de carte, mult mai diferit. Nu se poate surprinde toata actiunea din 400-500 de pagini intr-un film de 2 ore. Se scot multe lucuri, se inlocuiesc cu altele....pentru o adevarata experienta, citeste mai intai cartile si uita-te mai apoi la filmul/filmele aferente acestor carti. O sa fie altcumva. Succes!winking

| HaKa93 a răspuns:

De obicei actiunea din carte e mult mai dezvoltata decat filmul, apar mai multe personaje, cel mai bine e sa iti iei si primul volum