| Stephania57 a întrebat:

Am nevoie de nişte recomandări de cărți.
Vă rog să scrieți favoritele voastre. Nu contează genul.

Răspuns Câştigător
| Plato a răspuns:

"Mizerabilii" - Victor Hugo
"In cautarea sensului pierdut", "Inteligenta materiei", "Mintea de dincolo", "Somnul ratiunii" - toate de D.C. Dulcan
"Critica ratiunii pure" - Im. Kant
"Maestrul si Margareta" - Mihail Bulgakov
"Banchetul", "Simpozionul", "Despre suflet/fericire/iubire" - toate de Platon
"In cautarea timpului pierdut" - Marcel Proust
"Oedip rege" - Sofocle
"Trilogia cunoasterii" - Lucian Blaga
"Dragostea in vremea holerei", "Un veac de singuratate" - Gabriel Garcia Marquez
"Comedia Umana" - Balzac
"Elogiul nebuniei" - Erasmus din Rotterdam
"Razboi si Pace" - Tolstoi
"Rosu si Negru" - Stendhal
Iti mai spun si altele, daca ai nevoie, iar daca ai un gen preferat nu ezita sa-l precizezi. Mai putin SF, ca nu ma pasioneaza si nu am ce sa-ti recomand. Astea de mai sus sunt niste capodopere desavarsite, iar lecturarea lor iti va schimba viata. Unele sunt destul de dificile, daca vrei mai accesibile, spune-mi.

6 răspunsuri:
| DeliNes a răspuns:

O sa-ti scriu titlurile in engleza pentru ca nu sunt sigura cum sunt traduse in romana:
"To kill a mocking bird" de Harper Lee
"Me before you" de Jojo Moyes
"A thousand splendid suns" de Khaled Hosseini, chiar o recomand e una dintre preferatele mele
"The girl who loved Tom Gordno" de Stephen King
"Dear John", "The last song", "A wolk to remember" de Nicholas Sparks
"Ten little indians" de Agatha Christie
"The secret garden" de F.H.Burnett, e o carte pentru copii dar eu am citit-o cu placere si la 18 ani

| Stephania57 explică (pentru Plato):

Multumesc! Stiu majoritatea dar tot amanam sa le iau.
Am citit mai mult istorice si de dragoste, dar imi place diversitatea. Poti sa-mi mai spui cateva.

| Adry05 a răspuns:

Pe aripile vantului, la rascruce de vanturi, elevul dima dintr-a 7-a, maestrul papusar si imi plac si cartile politiste ale Agathei Christie, mai ales 10 negri mititei si misterul crimei fara de cadavru din ce am citit pana acum. De la Tess Geristen iar mi-au placut Disparitia, Chirurgul, dublura.

| GirlOnline81 a răspuns:

Sunt asa de multe, dar o sa insir cateva titluri:
" Papillon" - Henri Charriere
" Coliba unchiului Tom" - Harriet Stowe
" Cand infloreste liliacul" - Martha Hall Kelly
" Printre tonuri cenusii", " O mare de lacrimi" - Ruta Sepetys
Toate cartile scrise de DH Lawrence si Dostoevsky
" Privighetoarea" - Kristin Hannah

Daca vrei ceva usor si care sa te impresioneze, iti recomand seria " Florile de la mansarda" - VC Andrews

La SF- uri mergi pe Doina Roman si seria "Pragul" si iti va placea cu siguranta.

| Plato a răspuns (pentru Stephania57):

"Cartea Rosie" - Carl Jung
"Conversatii cu Dumnezeu" - N.D. Walsch
"Minima Moralia" - Theodor Adorno
"Solenoid" - Mircea Cartarescu
"Omul care rade" - Victor Hugo
"Fenomenul Pitesti" - Virgil Ierunca
"Crima si pedeapsa" - Dostoyevsky
"Bolnavul Inchipuit. Scoala femeilor" - Moliere
"Iluzii Pierdute" - Balzac
"Flori pentru Algernon" - Daniel Keyes
"Divina Comedie" - Alighieri
"Procesul" - Franz Kafka
"Arta razboiului" - Sun Tzu
"Faust" - Goethe
"Capodopera necunoscuta" - Balzac
"Alchimistul" - Paulo Coelho
"Codul lui Da Vinci" - Dan Brown
"Burghezul gentilom" - Moliere
"Stapanul lupilor" - Alexandre Dumas
"Litera stacojie" - Nathaniel Hawthorne
"Concert din muzica de Bach" - H.P. Bengescu
"Ciocoii vechi si noi" - Nicolae Filimon
"Mein Kampf" - Hitler
Acum cred ca ai de unde sa alegi. Spor la lectura.