| Cosmin_Stancu_1982 a întrebat:

sper a primi raspuns de la cineva de a 12 a, daca se mai da Mara de Ioan slavici la bac, ca am cautat pe un site si nu apare.

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Nicăieri n-o să-ți spună „ai opera X". Ai o listă cu autori canonici, specii literare... și cam atât. De exemplu, dacă ți se cere „tema și viziunea într-o poezie romantică" sau „tema și viziunea într-un text aparținând lui Mihai Eminescu", nu trebuie neapărat să scrii „Luceafărul"; poți scrie și „Floare albastră".
Dacă ți se cere roman tradițional, poți scrie „Mara", dar la fel poți scrie și „Baltagul". Nuvela realistă trebuie oricum s-o înveți(nu știu dacă în afară de „Moara cu noroc" se mai studiază alta), deci dacă ți se dă doar autorul(Slavici în cazul de față), poți scrie „Moara cu noroc". Nu e neapărat să înveți „Mara", dar dacă ți-a plăcut așa mult, o poți învăța și pentru bac.
Sper că are sens ce am zis. Dacă am fost prea ambiguă pe undeva, dă-mi de înțeles.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Tu dai bac-ul din română anul ăsta?

| Cristea468 a răspuns:

Da se dă bacul din mara deoarece este un roman ca și romanul ion...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Cristea468):

Și Intrusul e un roman, se dă bac-ul din el?happy

Poți să-ți răspunzi singur la întrebare văzând programa, în ce l-ai încadra?

| Paula_Luiza_1999 a răspuns:

Ai de ales intre Mara și Moara cu noroc!?

| Paula_Luiza_1999 a răspuns:

Din câte știu eu nu e opera de bac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anamariarot):

Nuvelă psihologică mai este și În vreme de război.

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru completare!

| Adry05 a răspuns:

Eu n-am invatat mara pentru bac, nici macar nu ne-a dat-o, parerea mea e ca n-are rost.