| mjlove a întrebat:

As vrea si eu caracterizarea lui Natl din romanul Mara de Ioan Slavici (un site sau cateva propozitii despre el)

Răspuns Câştigător
| emilia a răspuns:

Natl, un baiat de 21 de ani, care "desi macelar, era asa la infatisare, om placut, parca mai mult fata decat fecior (…), cu mustata plina, cu obrajii rumeni, cu sortul curat, oarecum rusinos, semana mai mult a cofetar decat a macelar. Ai fi crezut ca nu e in stare sa franga gatul unei vrabii".
El trebuia sa urmeze "anii de calatorie " pentru a deveni maestru faimos.
Era fiul unui macelar bogat si iubea cu patima pe Persida.
Tinarul ii propune sa fuga impreuna de multe ori si intr-un final cei doi eroi se casatoresc.
Personajul evolueaza, trecind de la o fire rusinoasa, blinda la una geloasa, zbuciumata.
Din cauza obsesiei bolnavicioase pentru sotia sa, Natsl orbit de gelozie ridica pumnul asupra ei chiar si cind aceasta era insarcinata.
De cele mai multe ori, Natsl se gasea in conjuncturi conflictuale.

In principiu, in romanul Mara este descris viata de familie al acestui cuplu, in care dragostea dulce si frageda devine violenta si obositoare.
Sper ca te-am ajutat *!

2 răspunsuri:
| mjlove explică:

Ms muult!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ms mult