| gabriellaallexandra a întrebat:

Am auzit mai demult o poveste despre o prințesă care își punea toți pretendenții să ghicească la ce se gândea ea,iar dacă nu ghiceau punea să fie omorâți. Cimitirul era chiar în curtea palatului. A venit într-o zi un băiat care a ghicit că se gândea la un pantof,apoi la o mănusă,iar a treia oară la capul cuiva,dacă nu mă înșel la capul celui care o punea pe fată să facă toate lucrurile acelea. La sfârșit,fata a scăpat de sub vrajă, iar băiatul care ghicise s-a însurat cu ea. Știe cineva cum se numește această poveste? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| DarkJoice a răspuns:

Povestea se numea Tovarasu de Calatorie de Hans Christian Aderesen, si a fost difuzat mai demult pe minimax. Acum il poti urmari pe youtube pe acest link:

http://www.youtube.com/watch?v=27cHjyTVvoQ
Sper ca te-am ajutat!

2 răspunsuri:
| サクラ a răspuns:

Nu-mi amintesc, dar stiu ca era desenul ala dupa Minimax cu H.C.Anderson

| Ancaaa23456 a răspuns:

Și eu îmi amintesc de ea, dar numele nu l-am reținut. Și mai țin minte că fata avea avea niște aripi sau cam așa ceva, iar cel care o punea să facă asta dorea sa se însoare cu ea...